ՓակելՌաշադ Նաբիևը՝ Ադրբեջանում էլեկտրամոբիլների մասնաբաժնի ավելացման մասին
Ադրբեջան ներկրվող ավտոմեքենաների մեջ էլեկտրական և հիբրիդային մեքենաների մասնաբաժինը աճել է մինչև 20%:
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին COP29-ի շրջանակներում կլիմայի և ուրբանիզացիայի հարցերին նվիրված բարձր մակարդակի կլոր սեղանի ժամանակ ասել է՝ թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարար Ռաշադ Նաբիևը։
Նրա խոսքով, վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Ադրբեջանի կառավարությունը հարկային և մաքսային արտոնություններ է սահմանել՝ էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը խթանելու համար:
Նաբիևն ընդգծել է, որ այս միջոցառումները հնարավորություն են տվել՝ տրանսպորտային միջոցների ներմուծման կառուցվածքում էլեկտրական և հիբրիդային ավտոմեքենաների մասնաբաժինը 10,5%-ից հասցնել մոտ 20%-ի։

ЗакрытьРашад Набиев об увеличении доли электромобилей в Азербайджане
Доля электромобилей и гибридных автомобилей среди автомобилей, импортируемых в Азербайджан, выросла до почти 20%.
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказал министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев на круглом столе высокого уровня по вопросам климата и урбанизации в рамках COP29.
По его словам, в последние несколько лет правительство Азербайджана внедрило налоговые и таможенные льготы для стимулирования импорта экологически чистых транспортных средств.
Набиев подчеркнул, что эти меры позволили увеличить долю электромобилей и гибридных автомобилей в структуре импорта транспортных средств с 10,5% до примерно 20%.