• Քելբաջարում հողմային էլեկտրակայան կկառուցվի
Ադրբեջանի վերականգնվող էներգիայի պետական գործակալությունը (AREA), Clean Energy Invest LLC-ն և Baltech Green LLC-ն ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր COP29-ի շրջանակներում՝ Քելբաջարի հողմային էլեկտրակայանի նախագծի իրականացման վերաբերյալ:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, օբյեկտը կառուցվելու է 3100 մետր բարձրության վրա։
Clean Energy Invest LLC-ն և Baltech Green LLC-ն կստեղծեն համատեղ ձեռնարկություն, որը կիրականացնի չափագրման և նախագծման աշխատանքներ:
Նախատեսվում է, որ 200-240 ՄՎտ հզորությամբ էլեկտրակայանը սկսիկ կոմերցիոն գործունեությունը 2028 թվականի սկզբին։ Բնական բարենպաստ պայմանների շնորհիվ հողմակայանի հզորությունը հետագայում կարելի է հասցնել 600 ՄՎտ-ի։

• В Кяльбаджаре построят ветряную электростанцию
Государственное агентство по возобновляемым источникам энергии Азербайджана (AREA), компании Clean Energy Invest LLC и Baltech Green LLC в рамках COP29 подписали меморандум о взаимопонимании для реализации проекта Кяльбаджарской ветряной электростанции.
Как сообщает Armenia.Az, объект будет построен на высоте 3100 метров.
Clean Energy Invest LLC и Baltech Green LLC создадут совместное предприятие, которое займется измерительными работами и проектированием.
Планируется, что электростанция мощностью 200-240 МВт начнет коммерческую деятельность в начале 2028 года. За счет благоприятных природных условий в будущем мощность может быть увеличена до 600 МВт.