20 Նոյեմբերի 2024 - 15:31
Նոյեմբերի 20-ին Բաքվում COP29 կլիմայական համաժողովում տեղի է ունեցել բնապահպանական հերթական ակցիա, որի մասնակիցները կոչ են արել զարգացած երկրներին՝ ավելացնել կլիմայի ֆինանսավորման ծավալը։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, հանրահավաքի մասնակիցներն ընդգծել են՝ խոցելի երկրներին կլիմայի փոփոխության հետևանքների դեմ պայքարում աջակցելու անհրաժեշտությունը՝ կենտրոնանալով ռեսուրսների արդար բաշխման կարևորության վրա՝ առավել տուժած տարածաշրջանները պաշտպանելու համար։
Բնապահպան ակտիվիստները հանդես են եկել՝ «We need trillions, not billions» («Մեզ տրիլիոններ են պետք, ոչ թե միլիարդներ») և «Pay up or shut up» (Վճարեք կամ լռեք) կարգախոսներով։
Ակցիայի կազմակերպիչներից մեկն ասել է, որ ֆինանսավորման հարցերը պետք է լուծվեն հենց այստեղ՝ Բաքվի COP29-ում։

• Экоакция на COP29: Платите или замолчите
На климатической конференции COP29 в Баку 20 ноября состоялась очередная экоакция, участники которой выступили с призывом к развитым странам увеличить объем климатического финансирования.
Как передает Armenia.Az, участники акции подчеркнули необходимость поддержки уязвимых стран в борьбе с последствиями изменения климата, акцентируя внимание на важности справедливого распределения ресурсов для защиты наиболее пострадавших регионов.
Экоактивисты выступили с лозунгами: «We need trillions, not billions« («Нам нужны триллионы, а не миллиарды») и «Pay up or shut up» («Платите или замолчите»).
Один из организаторов акции заявил, что вопросы финансирования должны быть решены именно здесь, на COP29 в Баку.