20 Նոյեմբերի 2024 - 12:28
Այս տարվա նոյեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կառավարությունը Էներգետիկ խարտիայի պայմանագրի շրջանակներում և միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան Հայաստանի դեմ հիմնական հայցը ներկայացրել է Հաագայի Մշտական արբիտրաժային դատարան։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, հայցում մանրամասն շարադրված են Հայաստանի կողմից բազմաթիվ խախտումները էներգետիկ ռեսուրսների նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխան իրավունքների վերաբերյալ։
Այս հայցը միջազգային իրավական գործընթացի վերջին փաստաթուղթն է, որը սկսվել է 2023 թվականի փետրվարի 27-ին, երբ Ադրբեջանը արբիտրաժային ծանուցում ուղարկեց Հայաստան։ Արբիտրաժային դատավարությունը սկսվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 8-ին, իսկ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև առաջին ընթացակարգային հանդիպումը կայացել է 2024 թվականի հունվարի 12-ին։
«Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների ապօրինի օկուպացիայի շուրջ երեսուն տարվա ընթացքում Հայաստանը թույլ չի տվել Ադրբեջանին օգտվել իր էներգետիկ ռեսուրսներից և այդ հողերում դրանց զարգացումից: Այս ամբողջ ընթացքում Հայաստանը էներգետիկ ռեսուրսներն օգտագործում է իր շահերից ելնելով։
Երևանի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումները ներառում են, մասնավորապես, նրա երկարաժամկետ հրաժարումը վերականգնվող էներգետիկայի կարևոր նախագծերին Ադրբեջանին հասանելիություն տրամադրելու կամ դրանից օգտվելու հնարավորությունից: Դրանք ներառում են Թերթերի հիդրոէլեկտրակայանը Սարսանգի ջրամբարի վրա Աղդերեյի շրջանում, Խուդաֆերին և Գըզ Գալասը հիդրոէլեկտրակայանների նախագծերը Իրանի հետ սահմանին՝ Ջաբրայիլի շրջանում։
Բացի այդ, Հայաստանը 30 տարով հետաձգել է թվարկված կարևոր հիդրոէներգետիկ նախագծերի իրականացումը՝ արգելափակելով Ադրբեջանի մուտքը Խուդաֆերին և Գըզ Գալասը նախագծերի տարածքներ և խոչընդոտելով մեր երկրում վերականգնվող էներգիայի ոլորտի զարգացմանը։ Ադրբեջանը կշարունակի միջոցներ ձեռնարկել մեր էներգետիկ ռեսուրսների նկատմամբ ինքնիշխան իրավունքների խախտման համար Հայաստանից փոխհատուցում ստանալու համար»,- ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

• Баку подал иск против Еревана в постоянный арбитражный суд в Гааге
19 ноября этого года правительство Азербайджана в рамках Договора к Энергетической хартии и в соответствии с принципами международного права подало в постоянный арбитражный суд в Гааге основной исковой документ против Армении.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в иске подробно изложены многочисленные нарушения Арменией суверенных прав Азербайджана на энергоресурсы.
Данный иск является последним документом в рамках международного судебного процесса, который начался 27 февраля 2023 года, когда Азербайджан направил Армении уведомление об арбитраже. Арбитражный суд начался 8 сентября 2023 года, а первая процессуальная встреча между Азербайджаном и Арменией состоялась 12 января 2024 года.
«Армения в течение почти тридцати лет незаконной оккупации международно признанных территорий Азербайджана препятствовала доступу Азербайджана к своим энергетическим ресурсам и их развитию на этих землях. Все это время Армения использовала энергоресурсы в своих интересах.
Среди нарушений Ереваном норм международного права можно отметить, в частности, его многолетний отказ предоставить Азербайджану доступ к важным проектам по возобновляемым источникам энергии или воспользоваться ими. К ним относятся Тертерская гидроэлектростанция на Сарсангском водохранилище в Агдеринском районе, проекты гидроэлектростанций «Худаферин» и «Гыз галасы» на границе с Ираном, в Джебраильском районе, а также неиспользованный энергетический потенциал, потенциал гидроэнергетики и другие ресурсы.Армянская сторона дала лицензии структурам, эксплуатировавшим Тертерскую ГЭС в период оккупации, незаконно связала этот источник энергии со своей внутренней электросетью и получала от него дополнительную энергию для своего внутреннего потребления.
Кроме того, Армения на 30 лет задержала реализацию перечисленных важных гидроэнергетических проектов, перекрыв доступ Азербайджана к проектным площадкам «Худаферин» и «Гыз галасы», препятствовала развитию сектора возобновляемых источников энергии в нашей стране. Азербайджан продолжит принимать меры для получения компенсации за нарушение Арменией суверенных прав на наши энергоресурсы», - заявили в МИД.