• Բաքուն և Թեհրանը քննարկել են ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցեր
Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունն այցելել է Թեհրան՝ մասնակցելու Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության և Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի միջև ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության համատեղ հանձնաժողովի նիստին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են պաշտպանական գերատեսչությունից, այցի ընթացքում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար, Ռազմատեխնիկական մատակարարման գլխավոր վարչության պետի պաշտոնակատար, գեներալ-մայոր Ֆարիդ Ալիևը հանդիպել է՝ Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ, գեներալ- մայոր Մուհամմեդրզա Աշտիանի.հետ։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել՝ երկու երկրների միջև ռազմական համագործակցության ներկա վիճակի և հեռանկարների զարգացման շուրջ, քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Այնուհետև համատեղ հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է՝ Ադրբեջանի և Իրանի ռազմական կառույցների միջև ռազմական ոլորտում համագործակցության զարգացման, ինչպես նաև գործունեության նոր ուղղությունների ու ոլորտների որոշման հարցերը։

19 Ноября 2024 - 16:47
Делегация Министерства обороны Азербайджана совершила визит в Тегеран для участия в заседании совместной комиссии по военному и военно-техническому сотрудничеству между Министерством обороны Азербайджана и Генеральным штабом Вооруженных сил Ирана.
Как сообщили Armenia.Az в оборонном ведомстве, в рамках визита руководитель азербайджанской делегации, исполняющий обязанности начальника Главного управления военно-технического снабжения генерал-майор Фарид Алиев встретился с первым заместителем начальника Генштаба ВС Ирана генерал-майором Мухаммедрзой Аштиани.
На встрече состоялся обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах развития военного сотрудничества между двумя странами, а также были обсуждены другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Затем на заседании совместной комиссии состоялось обсуждение развития сотрудничества в военной сфере между военными структурами Азербайджана и Ирана, а также вопросов определения новых направлений и областей деятельности.
В заключение был подписан протокол, содержащий статьи о направлениях сотрудничества, по которым было достигнуто соглашение.