19 Նոյեմբերի 2024 - 16:20
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը դատապարտում է՝ Ադրբեջանի կողմից Ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության մասին Եվրոպայի խորհրդի շրջանակային կոնվենցիայի կատարման վերաբերյալ՝ Խորհրդատվական կոմիտեի կանխակալ, քաղաքականացված և մանդատի շրջանակներից դուրս հինգերորդ եզրակացությունը:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, համայնքի մեկնաբանության մեջ այս հարցի վերաբերյալ ասվում է. «Եվրախորհրդի խորհրդատվական կոմիտեն, որը լռում է էթնիկ զտումների, Հայաստանում ադրբեջանցիների մշակութային ժառանգության ոչնչացման և նրանց իրավունքների ոտնահարման մասին, իր վերջին եզրակացությամբ ցույց տվեց, որ զրպարտության դիրք է գրավում Ադրբեջանի դեմ և աջակցում է Հայաստանի այդ պահվածքին. որը տեղահանել է ադրբեջանցիներին և դարձել է մոնոէթնիկ երկիր։
Այն, որ Եվրոպայի խորհրդի կոմիտեն խոսում է միայն հայերի Ղարաբաղ վերադարձի իրավունքի մասին, հանդիսանում է էթնիկ և կրոնական խտրականության ամենաակնառու ցուցանիշը։ Հիշեցնենք, որ մենք բազմիցս դիմել ենք Եվրոպայի խորհրդին խնդրանքով՝ Հայաստանի մարդու իրավունքների ոլորտում ստանձնած պարտավորությունների, ներառյալ՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայից և ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության շրջանակային կոնվենցիայից բխող պարտավորությունների կատարման մոնիտորինգ անցկացնել։ Մեր խնդրանքները մնացել են անպատասխան։
Եվրոպայի խորհրդի մի շարք կառույցներ՝ Խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավորությամբ, որոշ շրջանակների ձեռքում դարձել են Ադրբեջանի դեմ քաղաքական խաղերի գործիք։ Մենք Եվրախորհրդի Նախարարների կոմիտեից պահանջում ենք վերջ դնել՝ անընդունելի քաղաքական խաղերին, էթնիկական և կրոնական խտրականությանը, որը թույլ է տալիս Խորհրդատվական կոմիտեն Ադրբեջանի նկատմամբ»։

19 Ноября 2024 - 16:20
Община Западного Азербайджана осуждает предвзятое, политизированное и выходящее за рамки мандата пятое заключение Консультативного комитета об исполнении Азербайджаном Рамочной конвенции Совета Европы о защите национальных меньшинств.
Как передает Armenia.Az, в комментарии общины по этому поводу говорится: «Консультативный комитет СЕ, который умалчивает этнические чистки, разрушение культурного наследия азербайджанцев в Армении и нарушение их прав, своим последним заключением продемонстрировал, что занимает позицию клеветы в отношении Азербайджана и поддерживает поведение Армении, которая депортировала азербайджанцев и стала моноэтнической страной.
Тот факт, что комитет Совета Европы говорит лишь о праве на возвращение армян в Карабах, является наиболее очевидным показателем этнической и религиозной дискриминации. Напомним, что мы неоднократно обращались в СЕ с просьбой провести мониторинг на предмет выполнения Арменией своих обязательств в области прав человека, в том числе обязательств, вытекающих из Европейской конвенции о правах человека и Рамочной конвенции о защите национальных меньшинств. Наши обращения остались без ответа.
Ряд структур Совета Европы, во главе с Парламентской ассамблеей, стали инструментом политических игр против Азербайджана в руках некоторых кругов. Мы требуем от Комитета министров Совета Европы положить конец неприемлемым политическим играм, этнической и религиозной дискриминации, которую допускает Консультативный комитет в отношении Азербайджана».