19 Նոյեմբերի 2024 - 16:20
COP29 կլիմայական համաժողովում հայտարարվել են՝ Օրգանական թափոններից մեթանի նվազեցման վերաբերյալ հռչակագրի հիմնական նպատակները։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ և ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) գործադիր տնօրեն Ինգեր Անդերսենը՝ «Օրգանական թափոններից մեթանի արտանետումների նվազեցում կլիմայական գործողությունների համար» միջոցառման ժամանակ իր ելույթում ընդգծել է հինգ հիմնական ոլորտներ, որոնց վրա պետք է կենտրոնացված լինեն ջանքերը:
COP29 Հռչակագրի առաջին կետում նշվում էր թափոնների օպտիմալացման կարևորությունը երկրների ազգային ներդրումների շրջանակներում: Երկրորդ շեշտը դրվում է իրավական և տնտեսական խթանների ամրապնդման, ինչպես նաև լավագույն փորձի ներդրման վրա, ինչպիսիք են Ճապոնիայի հաջող նախաձեռնությունները: Երրորդ կետը ներառում է թափոնների աղբյուրների և դրանց կառավարման վերաբերյալ պատկերացումների բարելավում՝ հաշվի առնելով տարբեր երկրների վիճակագրությունը: Չորրորդ կետը ընդգծում է լրացուցիչ ֆինանսավորման անհրաժեշտությունը, հատկապես կոշտ թափոնների կառավարման ոլորտում: Վերջին կետում նշվում էր միջազգային համագործակցության ընդլայնման և փորձի փոխանակման կարևորությունը։
Անդերսենը հավելել է, որ օրգանական թափոններից մեթանի արտանետումների կրճատումը զգալի բնապահպանական և սոցիալական օգուտներ կբերի: Սա ոչ միայն կպաշտպանի աղբավայրերի մոտ ապրող մարդկանց առողջությունը, այլև կբարելավի ստորերկրյա ջրերի որակը, կնվազեցնի մեթանի արտանետումները և նոր հնարավորություններ կստեղծի թափոններից էներգիա արտադրելու համար:

• COP29: ООН об основных целях Декларации по сокращению метана из органических отходов
На климатической конференции COP29 озвучены основные цели Декларации по сокращению метана из органических отходов.
Как сообщает Armenia.Az, заместитель Генерального секретаря ООН и исполнительный директор Программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП) Ингер Андерсен в своем выступлении на мероприятии «Сокращение выбросов метана из органических отходов для климатических действий» подчеркнула пять главных направлений, на которых следует сосредоточить усилия.
Первым пунктом в Декларации COP29 отмечена важность оптимизации отходов в рамках национальных вкладов стран. Второй акцент сделан на усиление правовых и экономических стимулов, а также внедрение лучших практик, таких как успешные инициативы Японии. Третий пункт включает улучшение понимания источников отходов и методов их управления, с учетом различной статистики стран. Четвертый пункт подчеркивает необходимость дополнительного финансирования, особенно в сфере управления твердыми бытовыми отходами. Последним пунктом названа важность расширения международного сотрудничества и обмена опытом.
Андерсен добавила, что снижение выбросов метана из органических отходов принесет значительные экологические и социальные выгоды. Это позволит не только защитить здоровье людей, живущих рядом со свалками, но и улучшить качество грунтовых вод, снизить выбросы метана и создать новые возможности для производства энергии из отходов.