19 Նոյեմբերի 2024 - 16:09
G20-ի երկրների առաջնորդները հստակ ազդանշան են հղել COP29-ի բանակցողներին. Բաքուն մի լքեք առանց հավակնոտ նոր ֆինանսական նպատակի: Սա բխում է բոլոր երկրների շահերից։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Սայմոն Սթիլը։
Նա նշել է, որ աշխարհի խոշորագույն տնտեսությունների ղեկավարները նույնպես պարտավորվել են առաջ մղել ֆինանսական բարեփոխումները՝ որպեսզի կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի վճռական գործողությունները հասանելի լինեն բոլոր երկրներին. «Սա հույժ կարևոր ազդանշան է՝ պարտքային ճգնաժամով և կլիմայի փոփոխության արագացող ազդեցություններով տառապող աշխարհում, որոնք կործանում են մարդկանց կյանքը, խաթարում մատակարարման շղթաները և բարձրացնում են գնաճը բոլոր երկրներում:
Առաջնորդները վերահաստատել են, որ գլոբալ համագործակցությունը հույժ կարևոր է, և որ COP29-ը պետք է օրինակ ցույց տա՝ համաձայնեցնելով հավակնոտ նոր ֆինանսական նպատակը՝ որպես որոշումների հավասարակշռված փաթեթի առանցքային կետ:
Ինչպես նշել են G20-ի առաջնորդները, նույնպես անհրաժեշտ է մշակել ավելի հավակնոտ ազգային ծրագրեր կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարելու համար, որպեսզի, արդեն հիմա զգալիորեն արագացվի անցումը դեպի համաշխարհային տնտեսություն՝ հիմնված մաքուր էներգիայի օգտագործման և կլիմայի փոփոխության նկատմամբ կայունության վրա:

• Лидеры G20 участникам COP29: Не покидайте Баку без новой финансовой цели
Лидеры G20 направили четкий сигнал участникам переговоров на COP29: не покидайте Баку без амбициозной новой финансовой цели. Это отвечает интересам всех стран.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил исполнительный секретарь Рамочной конвенции ООН об изменении климата Саймон Стил.
Он отметил, что лидеры крупнейших экономик мира также обязались продвигать финансовые реформы, чтобы решительные меры по борьбе с изменением климата были доступны всем странам: «Это крайне важный сигнал в мире, охваченном долговым кризисом и стремительно нарастающими последствиями изменения климата, разрушающими жизни людей, нарушающими цепочки поставок и разгоняющими инфляцию во всех государствах.
Лидеры подтвердили, что глобальное сотрудничество крайне необходимо, и что COP29 должна показать пример, согласовав амбициозную новую финансовую цель в качестве центрального элемента сбалансированного пакета решений.
Как отметили лидеры G20 также необходимо разработать более амбициозные национальные планы по борьбе с изменением климата, чтобы значительно быстрее перейти к глобальной экономике, основанной на использовании чистой энергии и устойчивой к изменению климата уже сейчас».