• Անհայտ կորածների խնդիրը կարևոր տեղ է զբաղեցնում Ադրբեջանի օրակարգում. ԱՀ ԱԳՆ
Նոյեմբերի 15-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 3-րդ կոմիտեն ընդունել է թիվ A/C.3/79/L.35 «Անհայտ կորածներ» բանաձևը։ Բանաձևին, որպես համահեղինակ, միացել են ՄԱԿ-ի անդամ 56 երկրներ։ Ադրբեջանը 2002 թվականից սկսած երկու տարին մեկ ներկայացվող այս բանաձևի հիմնական համահեղինակն է։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, բանաձևում նշվում է, որ զինված բախումների հետևանքով մարդկանց անհետացումը ծանր տառապանք է պատճառում նրանց ընտանիքներին և բացասաբար է անդրադառնում հակամարտությունների դադարեցման ջանքերի վրա։
Փաստաթղթում ընդգծվում է անհայտ կորածների հետ կապված միջազգային մարդասիրական իրավունքի և միջազգային իրավունքի խախտումների համար պատիժ կիրառելու կարևորությունը։ Կոչ է արվում զինված հակամարտությունների մասնակից պետություններին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ մարդկանց անհետացումը կանխելու, դեպքի հանգամանքները պատշաճ կերպով հետաքննելու և նրանց ճակատագիրը պարզելու համար։
Այս տարվա բանաձևում առաջին անգամ մտահոգություն է արտահայտվում ականազերծման խնդիրների առնչությամբ, որոնք խոչընդոտում են անհետ կորածների ճակատագիրը պարզելու ջանքերին:
Անհայտ կորածների խնդիրը Ադրբեջանի օրակարգում կարևոր տեղ է զբաղեցնում: 1990-ականների սկզբին հայկական ագրեսիայի արդյունքում անհայտ կորել է մինչև 4000 ադրբեջանցի, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչներ, երեխաներ և կանայք։ Ադրբեջանի վեց քաղաքացի անհայտ կորել է 2020 թվականին Հայրենական պատերազմի ժամանակ։ 2023 թվականից ի վեր Ադրբեջանը կազմակերպում է միջազգային համաժողովներ՝ հանրությանը այս խնդրի մասին իրազեկելու նպատակով։ Հոկտեմբերի 2-3-ը Բաքվում անցկացված «Անհայտ կորածների խնդրի լուծում. աջակցություն ճշմարտությունն իմանալու ընտանիքների իրավունքին» միջազգային համաժողովի հռչակագիրը տարածվել է որպես ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի և Անվտանգության խորհրդի պաշտոնական փաստաթուղթ», - ասված է հայտարարության մեջ:

19 Ноября 2024 - 10:29
15 ноября 3-м комитетом Генеральной ассамблеи ООН была принята резолюция номер A/C.3/79/L.35 «Пропавшие без вести». 56 стран-членов ООН присоединились к резолюции в качестве соавторов. Азербайджан является основным соавтором данной резолюции, которая представляется каждые два года, начиная с 2002 года.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в резолюции отмечается, что исчезновение людей в результате вооруженных конфликтов причиняет тяжелые страдания их семьям и отрицательно сказывается на усилиях по прекращению конфликтов. В резолюции подчеркивается важность применения наказания за нарушение международного гуманитарного права и международного права в связи с пропавшими без вести. В документе содержится призыв к государствам-участникам вооруженных конфликтов принять все необходимые меры для предотвращения исчезновения людей, надлежащего расследования обстоятельств дела и прояснения их судьбы.
В принятой в этом году резолюции впервые выражается озабоченность по поводу проблемы минирования, которая препятствуют усилиям по определению судьбы пропавших без вести, и отражен призыв к сотрудничеству для безопасного поиска останков людей. Проблема пропавших без вести занимает важное место в повестке Азербайджана. В результате агрессии Армении в начале 1990-х годов пропало без вести до 4 000 азербайджанцев, включая гражданских лиц, детей и женщин. Шесть граждан Азербайджана пропали без вести во время Отечественной войны в 2020 году.С 2023 года Азербайджан организует международные конференции для информирования общественности об этой проблеме. Декларация международной конференции «Решение проблемы пропавших без вести: поддержка права семей знать правду», проведенной в Баку 2-3 октября, была распространена как официальный документ Генеральной ассамблеи и Совета безопасности ООН.«Несмотря на технологический прогресс, который значительно повысил эффективность поиска и идентификации пропавших без вести в последние годы, статистические данные показывают, что число пропавших без вести во всем мире резко возросло и превышает 212 000 человек. На фоне этих фактов резолюция Генеральной ассамблеи ООН «Пропавшие без вести» сохраняет свою актуальность в международной повестке. Азербайджан продолжит в приоритетном порядке мобилизовать международные усилия для решения проблемы пропавших без вести», - заявили в МИД.