10 Սեպտեմբերի 2024 - 17:44
Վրաստանում գտնվող Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովն այսօր Բաթումիում հանդիպել է Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են պաշտպանության նախարարությունից, հանդիպմանը Զաքիր Հասանովը և Յաշար Գյուլերը նշել են ռազմական և այլ ոլորտներում Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև համագործակցության բարձր մակարդակը, ռազմավարական դաշինքի բարձր մակարդակը և ընդգծել, որ երկկողմ կապերը կառուցված են բարեկամության և եղբայրության սկզբունքների վրա։
Կողմերը հատուկ ընդգծել են, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը բարձր են գնահատում երկու երկրների միջև համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում և դրա հեռանկարները, նշել են հանդիպումների շարունակման անհրաժեշտությունը կապերի հետագա ամրապնդման նպատակով։
Զաքիր Հասանովը և Յաշար Գյուլերը վստահություն են հայտնել, որ ադրբեջանա-թուրքական գործընկերությունը, որը հիմնված է փոխադարձ վստահության և աջակցության վրա, ապագայում կշարունակի հաջողությամբ զարգանալ։
Հանդիպմանը մտքերի հանգամանալից փոխանակում է տեղի ունեցել համատեղ զորավարժությունների ինտենսիվության բարձրացման, փորձի փոխանակման, տարածաշրջանում և աշխարհում ընթացող ռազմաքաղաքական գործընթացների, տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ապահովման ուղիների, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

• Гасанов и Гюлер обсудили военно-политические процессы в регионе и в мире
Находящийся с визитом в Грузии министр обороны Азербайджана генерал-полковник Закир Гасанов встретился сегодня в Батуми с министром национальной обороны Турции Яшаром Гюлером.
Как сообщили Armenia.Az в Минобороны, на встрече Закир Гасанов и Яшар Гюлер отметили высокий уровень сотрудничества между Азербайджаном и Турцией в военной и других сферах, высокий уровень стратегического союзничества, подчеркнули, что двусторонние связи построены на принципах дружбы и братства.
Стороны особо подчеркнули, что президент Азербайджана, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган высоко ценят сотрудничество между двумя странами в области обороны и его перспективы, отметили необходимость продолжения встреч с целью дальнейшего укрепления связей.
Закир Гасанов и Яшар Гюлер выразили уверенность в том, что азербайджано-турецкое партнерство, основанное на взаимном доверии и поддержке, будет успешно развиваться и в дальнейшем.
На встрече состоялся подробный обмен мнениями о повышении интенсивности совместных учений, обмене опытом, текущих военно-политических процессах в регионе и в мире, путях обеспечения стабильности и мира в регионе, а также о других вопросах, представляющих взаимный интерес.