• Լրանում է «Կոլցո» օպերացիայի 33 տարին
33 տարի առաջ 1991 թվականի ապրիլի 30-ի առավոտյան սկսվեց «Օղակ» գործողությունը («Չայքենդի օպերացիա»), որի նպատակն էր զինաթափել ապօրինի հայկական զինված խմբավորումներին, առաջին հերթին Ադրբեջանի Խանլարի և Գյորանբոյի շրջաններում, ինչպես նաև այն ժամանակվա Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի տարածքում: Գործողության արդյունքում հայկական ավազակախմբերից ազատագրվեցին Չայքենդը, Գարաբուլաղը և 23 այլ բնակավայրեր։ Գործողության ընթացքում ոչնչացվեց հայ զինյալների առաջնորդներից մեկը՝ Թաթուլ Կրպեյանը։
Ադրբեջանի իշխանությունները հատուկ գործողության գոտուց հեռանալ ցանկացող հայազգի խաղաղ բնակիչներին տրամադրել են բեռնատարներ և նույնիսկ ուղղաթիռներ։
«Օղակ» գործողության ժամանակ կալանավորվել է Սամվել Բաբայանը, ով արդեն հայտնի էր Ղարաբաղի ադրբեջանցի բնակչության դեմ իր արյունալի հանցագործություններով։ Բաբայանին տեղափոխել են Բաքու, որտեղ նա բանտում անցկացրել է ավելի քան 6 ամիս։ Սակայն 1991 թվականի դեկտեմբերին գերիների փոխանակման արդյունքում նա ազատ է արձակվել։
Հանցագործների ձերբակալմանը ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Հանրապետության դատախազ Իսմեթ Գայիբովը, ով մի քանի ամիս անց զոհվեց Գարաքանդի երկնքում տեղի ունեցած ողբերգության արդյունքում։

• Операции «Кольцо» 33 года
33 года назад утром 30 апреля 1991 года началась операция «Кольцо» («Чайкендская операция»), целью которой было разоружение незаконных армянских вооруженных формирований, прежде всего, в Ханларском и Геранбойском районах Азербайджана, а также на территории тогдашней НКАО. В результате операции от армянских бандформирований были освобождены Чайкенд, Гарабулаг и еще 23 населенных пункта. В ходе операции был уничтожен один из главарей армянских боевиков Татул Крпеян.
Власти Азербайджана предоставили тем мирным армянам, которые хотели покинуть зону проведения спецоперации, грузовые машины и даже вертолеты.
В ходе операции «Кольцо» был задержан Самвел Бабаян, уже известный своими кровавыми преступлениями против азербайджанского населения Карабаха. Бабаян был доставлен в Баку, где провел в тюрьме свыше 6 месяцев. Однако в декабре 1991 года он оказался на свободе в результате обмена пленными.
Активное участие в поимке преступников принимал прокурор республики Исмет Гаибов, который трагически погибнет спустя несколько месяцев в результате трагедии в небе над Гаракендом.