• Փաշինյանի զինակիցը. Սահմանին պետք է կանգնի ադրբեջանցին
«Ես չեմ ընտրել, որպեսզի մեր հարևանը լինի ադրբեջանցի, իսկ Կիրանցի (Գյունեյ-խմբ.) կամ Բաղանիսի բնակիչը ադրբեջանցուն չի ընտրել որպես իր հարևան, այնպես որ, այո, սահմանազատումից հետո սահմանին պետք է կանգնի ադրբեջանցին»:
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայկական ԶԼՄ-ների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի հետ սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը։
«Սահմանազերծումն ինքնին անվտանգության երաշխիքի անբաժանելի մասն է. եթե պետությունն ունի սահման, դա անվտանգության ավելի բարձր մակարդակ է, քան երբ կա շփման գիծ, և երկու զինված ուժերը կամաց-կամաց հետևում են միմյանց՝ սպասելով տեսնելու, թե ով կբարձրացնի գլուխը և կրակել միմյանց վրա. Ակնհայտ է, որ սա միջոց է, որը բարձրացնում է մեր անվտանգությունը, այլ չի նվազեցնում, նույնիսկ եթե ադրբեջանցի սահմանապահը մոտենա»,- ասել է պատգամավորը։

• Соратник Пашиняна: На границе должен стоять азербайджанец
«Я не выбирал, чтобы нашим соседом был азербайджанец, а житель Киранца (Гюней — ред.) или Баганиса не выбирал своим соседом азербайджанца, поэтому да, после демаркации на границе должен стоять азербайджанец».
Как передает Armenia.Az, об этом депутат от правящей партии Армении «Гражданский договор» Арсен Торосян заявил в беседе с армянскими СМИ, комментируя процесс делимитации и демаркации границы с Азербайджаном.
«Демаркация сама по себе является составной частью гарантии безопасности: если у государства есть граница, это более высокий уровень безопасности, чем когда есть линия соприкосновения и две вооруженные силы медленно наблюдают друг за другом, ожидая, кто поднимет голову и будут стрелять друг в друга. Очевидно, что это мера, которая повышает нашу безопасность, а не снижает ее, даже если азербайджанский пограничник подойдет ближе», — заявил депутат.