• Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին նախատեսված աշխատանքների կեսից ավելին ավարտվել է
Գեոդեզիական չափումների հիման վրա Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին կոորդինատների ճշտման աշխատանքների շրջանակում՝ 2024 թվականի ապրիլի 29-ի դրությամբ ավարտվել է նախատեսված աշխատանքների կեսից ավելին, տեղադրվել է 35 սահմանային սյուն։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, երկու պետությունների փորձագիտական խմբերի աշխատանքը շարունակվում է։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ պայմանավորվածությունների համաձայն, որոնք ձեռք են բերվել՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանների անվտանգության մասին ԱՀ և ՀՀ միջև պետական սահմանի սահմանազատման վերաբերյալ ԱՀ պետական հանձնաժողովի և Հայաստանի Հանրապետության և ԱՀ պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանների անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի 8-րդ հանդիպման արդյունքներով, ԱՀ և ՀՀ սահմանին երկու երկրների փորձագիտական խմբերը սկսել են տեղում գեոդեզիական չափումների հիման վրա կոորդինատների ճշտման գործընթացը։

• На границе Азербайджана и Армении выполнено больше половины намеченных работ
На основании геодезических измерений, в рамках работ по уточнению координат на границе между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения по состоянию на 29 апреля 2024 года выполнено больше половины намеченных работ, установлено 35 пограничных столбов.
Как передает Armenia.Az, работа экспертных групп двух государств продолжается.
Ранее сообщалось, что в соответствии с договоренностями, которые были достигнуты по итогам 8-й встречи Государственной комиссии Азербайджанской Республики по делимитации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения и Комиссии Республики Армения по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, экспертные группы двух стран на границе Азербайджанской Республики и Республики Армения начали процесс уточнения координат на основании геодезических измерений на местности.