• Բայրամովը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուբիոյի հետ
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ։
Այս մասին հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությանը։
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև համագործակցության զարգացման ներկա վիճակը և հեռանկարները, ինչպես նաև տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը և Բաքվի ու Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
Բարձր են գնահատվել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթնաժողովից հետո Ռազմավարական գործընկերության մասին խարտիայի նախապատրաստման վերաբերյալ երկկողմ շփումներն ու քննարկումները, և կողմերը հույս են հայտնել նախագծի հնարավորինս շուտ համաձայնեցման և ստորագրման վերաբերյալ։ Ընդգծվել է, որ այս ուղղությամբ սահմանվելիք առաջնահերթությունները լրացուցիչ ազդակ կհաղորդեն երկու երկրների միջև հարաբերություններին։
Ջեյհուն Բայրամովը, իր հերթին, զրուցակցին է ներկայացրել Բաքվի դիրքորոշումը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի և խաղաղության հեռանկարների վերաբերյալ։

20 Января 2026 - 09:38
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов провел телефонный разговор с государственным секретарем США Марко Рубио.
В ходе беседы стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между Азербайджаном и США, а также ситуацию в регионе и процесс нормализации отношений между Баку и Ереваном.
Высоко оценены двусторонние контакты и обсуждения по подготовке Хартии о стратегическом партнерстве после Вашингтонского саммита Мира 8 августа, и стороны выразили надежду на согласование и подписание проекта в короткие сроки. Подчеркнуто, что приоритеты, которые будут определены в этом направлении, придадут дополнительный импульс отношениям между двумя странами.
Джейхун Байрамов, в свою очередь, довел до сведения противоположной стороны позицию нашей страны о перспективах процесса нормализации и мира между Азербайджаном и Арменией. Были одобрены шаги, предпринятые в рамках процесса нормализации между Азербайджаном и Арменией, и меры по укреплению доверия. Подчеркнута важность работы, проводимой по реализации «Маршрута Трампа во имя Международного Мира и Благополучия» (TRIPP).