09 Դեկտեմբերի 2025 - 16:44
Ադրբեջանում աշխատանքներ են տարվում ռազմաարդյունաբերական կլաստեր ստեղծելու ուղղությամբ, որը կնպաստի երկրի արտահանման ներուժի աճին։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է վարչապետ Ալի Ասադովը՝ ելույթ ունենալով Միլլի Մեջլիսի լիագումար նիստում։
Կառավարության ղեկավարը կրկին նշել է, որ երկրի անվտանգության և պաշտպանական ներուժի ամրապնդումը՝ պետական ծախսերի հիմնական ուղղություններից մեկն է։ Հաջորդ տարվա պետական բյուջեի նախագծում՝ պաշտպանության և ազգային անվտանգության ծախսերը կազմում են բյուջետային բոլոր ծախսերի մոտ 21%-ը՝ 8,7 միլիարդ մանաթ։
Ասադովը ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ռազմական արդյունաբերությունը արագ տեմպերով զարգանում է, և տարիներ շարունակ այս ոլորտում կատարվել են զգալի ներդրումներ։
«Այսօր Ադրբեջանը ռազմական արտադրանք է արտահանում մի շարք երկրներ։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը նպատակ է դրել՝ ստեղծել արդյունաբերական կլաստեր, որը կբավարարի ինչպես ներքին պահանջարկը, այնպես էլ արտահանման ներուժը։ Այս ուղղությամբ համապատասխան աշխատանքներն արդեն ընթացքի մեջ են», - հայտարարել է վարչապետը։

• Премьер-министр: В Азербайджане создается военно-промышленный кластер
В Азербайджане ведется работа по созданию военно-промышленного кластера, что поспособствует росту экспортного потенциала страны.
Как сообщает Report, об этом заявил премьер-министр Али Асадов, выступая на пленарном заседании Милли Меджлиса.
Глава правительства напомнил, что одним из ключевых направлений государственных расходов является укрепление безопасности и оборонного потенциала страны. Так, в проекте госбюджета на будущий год расходы на оборону и национальную безопасность составляют около 21% всех бюджетных расходов  это 8,7 млрд манатов.
Асадов подчеркнул, что в Азербайджане военная промышленность развивается ускоренными темпами, и в эту сферу на протяжении многих лет направляются значительные инвестиции.
«Сегодня Азербайджан экспортирует военную продукцию в ряд стран. Президент Ильхам Алиев поставил задачу  создать промышленный кластер, который позволит обеспечивать как внутренний спрос, так и экспортный потенциал. В этом направлении уже ведется соответствующая работа» заявил премьер-министр.