• Ֆարիզ Ռզաևը՝ Ադրբեջանի ակտիվ արտաքին քաղաքականության մասին
Դեկտեմբերի 6-8-ը Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Ֆարիզ Ռզաևն այցելել է Կատար՝ մասնակցելու Դոհայի 23-րդ միջազգային ֆորումին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, Ֆարիզ Ռզաևը ելույթ է ունեցել կլիմայական դիվանագիտությանը նվիրված պանելային նիստում։
Նա պատմել է կանաչ էներգիային անցման և այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների օգտագործման վերաբերյալ Ադրբեջանի քաղաքականության, COP29-ի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահությամբ կատարված աշխատանքների և ձեռք բերված հաջողությունների մասին։ Ֆարիզ Ռզաևը նշել է Ադրբեջանի ներդրումը նոյեմբերին Բրազիլիայում կայացած COP30-ում և խոսել COP եռյակի միջազգային կլիմայական դիվանագիտության ձևաչափի շրջանակներում ընթացիկ գործունեության մասին։
Այցի ընթացքում փոխարտգործնախարարը հանդիպումներ է ունեցել Լուսաիլի համալսարանի ղեկավարության և դասախոսական կազմի, ինչպես նաև Կատարի միջազգային քաղաքականության ուսումնասիրությունների կենտրոնի ղեկավարության հետ։ Հանդիպումների ժամանակ Ֆարիզ Ռզաևը խոսել է Ադրբեջանի ակտիվ արտաքին քաղաքականության, երկկողմ հարաբերությունների և միջազգային կազմակերպություններում երկրի նախաձեռնությունների, ինչպես նաև ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վերականգնման, Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման, Ադրբեջանի և Կատարի միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության մասին։

09 Декабря 2025 - 10:08
6-8 декабря заместитель министра иностранных дел Азербайджана Фариз Рзаев находился с визитом в Катаре для участия в 23-м Международном Дохийском форуме.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, Фариз Рзаев выступил на панельной сессии, посвящённой климатической дипломатии.
Он рассказал о политике Азербайджана по переходу к зелёной энергии и использованию альтернативных источников энергии, о проделанной работе и достигнутых успехах под председательством Азербайджана в рамках COP29. Фариз Рзаев отметил вклад нашей страны в проведение мероприятия COP30, состоявшегося в ноябре в Бразилии, и рассказал о продолжающейся деятельности в формате международной климатической дипломатии «Тройки COP».
В рамках визита замминистра провёл встречи с руководством и профессорско-преподавательским составом Лусаилского университета, с руководством Международного центра политических исследований в Катаре. На встречах Фариз Рзаев рассказал об активном внешнеполитическом курсе Азербайджана, о двусторонних отношениях и инициативах нашей страны в рамках международных организаций, а также о восстановлении суверенитета и территориальной целостности, нормализации отношений с Арменией, сотрудничестве между Азербайджаном и Катаром в двустороннем и многостороннем форматах.