02 Դեկտեմբերի 2025 - 21:11
2018-2025 թվականներին Ադրբեջանում նվազագույն կենսաթոշակն աճել է 2.9 անգամ՝ 110-ից հասնելով 320 մանաթի։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարար Անար Ալիևը Միլլի մեջլիսի նիստում «Պետական սոցիալական պաշտպանության հիմնադրամի 2026 թվականի բյուջեի մասին» և «Գործազրկության ապահովագրության հիմնադրամի 2026 թվականի բյուջեի մասին» օրենքների նախագծերի երկրորդ ընթերցման շրջանակներում քննարկումների ժամանակ։
«Ներկայումս նվազագույն կենսաթոշակի և նվազագույն աշխատավարձի հարաբերակցությունը կազմում է 80%։ Միջին ամսական կենսաթոշակը 2.6 անգամ աճել է։ Սա նշանակում է, որ մենք երեք խմբերի (տարիքային, հաշմանդամության և կերակրողի կորստի) ընդհանուր կենսաթոշակը 208-ից բարձրացրել ենք մինչև 540 մանաթի։ Մենք տեսնում ենք, որ միջին ամսական աշխատանքային կենսաթոշակն աճել է 2.5 անգամ՝ 234-ից հասնելով 575 մանաթի», - ասել է նա։

• Министр: В выплатах соцпособий и пенсий в Азербайджане достигнуто 5-кратное увеличение
Минимальная пенсия в Азербайджане увеличилась в 2,9 раза за период 2018-2025 годов, со 110 до 320 манатов.
Как сообщает Report, об этом министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев заявил в ходе обсуждения во втором чтении законопроектов «О бюджете Государственного фонда социальной защиты на 2026 год» и «О бюджете Фонда страхования от безработицы на 2026 год» на заседании Милли Меджлиса.
«В настоящее время соотношение минимальной пенсии к минимальной заработной плате составляет 80%. Увеличение средней ежемесячной пенсии составляет 2,6 раза. То есть мы смогли добиться увеличения общей пенсии по трем группам (по возрасту, инвалидности и по потере кормильца) с 208 до 540 манатов. По средней ежемесячной пенсии по возрасту мы наблюдаем увеличение в 2,5 раза, с 234 до 575 манатов», — сказал он.
По словам министра, соотношение средней ежемесячной пенсии к средней ежемесячной заработной плате в настоящее время составляет 50%.
«В выплатах социальных пособий и пенсий достигнуто 5-кратное увеличение. То есть мы пришли к расходам от 400 млн манатов до 2 млрд манатов в 2026 году» отметил он.