02 Դեկտեմբերի 2025 - 21:24
«Եթե օրենքում նոր փոփոխությունները չլինեին, ապա մինչև 2500 մանաթ եկամուտները կհարկվեին 14% դրույքաչափով, իսկ 2500 մանաթից բարձր եկամուտները՝ 25% դրույքաչափով։ Սակայն, Ադրբեջանի կառավարությունը, կրկին հաշվի առնելով մասնավոր և ոչ նավթագազային հատվածների զարգացումը, ներդնում է ևս մեկ արտոնյալ ռեժիմ՝ հարկը 14%-ից իջեցնելով մինչև 7%։
Ընդ որում, մենք այս հարկը ներդնում ենք աստիճանաբար։ Սա նշանակում է, որ 2026 թվականին մինչև 2500 մանաթ եկամուտ ունեցող անձանց՝ աշխատողների ճնշող մեծամասնության կողմից վճարվող եկամտային հարկը կկազմի ընդամենը 3%։ Եվ ես կրկին դիմում եմ իմ հարգարժան գործընկերներին, խորհրդարանի անդամներին և փորձագետներին. թող ուսումնասիրեն ցանկացած երկրի հարկային ռեժիմը և տեսնեն, թե քանիսն ունեն 3% եկամտային հարկ։ Սա շատ նշանակալի զիջում է և Ադրբեջանի կառավարության կողմից ընձեռնված հերթական արտոնությունը մասնավոր հատվածի զարգացման համար», - նշել է նախարարը։

02 Декабря 2025 - 16:24
«Если бы не новые поправки в закон, то доход до 2 500 манатов облагался бы налогом по ставке 14%, а доход свыше 2 500 манатов — по ставке 25%. Однако правительство Азербайджана, вновь учитывая развитие частного и ненефтегазового сектора, вводит очередной льготный режим, снижая налог с 14% до 7%.
Причём мы внедряем этот налог постепенно. То есть в 2026 году подоходный налог, который будут платить лица с доходом до 2 500 манатов — а это подавляющее большинство наёмных работников, — составит всего 3%. И я ещё раз обращаюсь к уважаемым коллегам, депутатам и экспертам: пусть изучат налоговый режим любой страны и посмотрят, в скольких странах подоходный налог составляет 3%. Это очень большая уступка и очередная преференция от правительства Азербайджана для развития частного сектора», — отметил министр.