• Շարունակվում է Ղարաբաղի և Զանգեզուրի ճարտարապետական գանձերի գույքագրումը. ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Ազատագրված տարածքներում գույքագրվել է ևս 25 պատմական, ճարտարապետական և մշակութային անշարժ հուշարձան:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել է Ադրբեջանի մշակույթի նախարարությանը կից մշակութային ժառանգության պաշտպանության, զարգացման և վերականգնման պետական ծառայության մամուլի ծառայության ղեկավար Ֆարիզ Հուսեյնլին, այդ հուշարձանները գտնվում են Աղդամի, Ֆիզուլիի, Աղդերեյի և Խոջալուի շրջաններում։
Այս հուշարձաններից 16-ը հնագիտական են, իսկ 9-ը՝ ճարտարապետական։
Ստեղծվել է հուշարձանների էլեկտրոնային քարտեզ, և անօդաչու թռչող սարքերից լուսանկարներ են արվել, ուսումնասիրվել են արխիվային տվյալները և այլն։
Ազատագրված տարածքներում, ընդհանուր առմամբ, գույքագրվել է 575 նման հուշարձան։
այդ, մոնիթորինգի արդյունքում բացահայտվել է պատմական, ճարտարապետական և հնագիտական նշանակության 402 նոր օբյեկտ, որոնք գրանցված են որպես «նոր բացահայտված հուշարձաններ»։
Եվս 130 ճարտարապետական հուշարձանների գույքագրումը անհնար է ականային վտանգի պատճառով։
Գույքագրման ընթացքում պարզվել է, որ հայկական օկուպացիայի ընթացքում շատ հուշարձաններ վանդալիզմի են ենթարկվել, այդ թվում՝ օգտագործվել որպես անասնագոմ։ Արդյունքում, 68 հուշարձան ամբողջությամբ ոչնչացվել է, 114-ը՝ մասամբ, իսկ մյուսները վնասվել են։ Ընդհանուր վնասը կազմում է 700 մլն 154 հազար մանաթ։

• Продолжается инвентаризация архитектурных сокровищ Карабаха и Зангезура ФОТО
Завершена инвентаризация ещё 25 недвижимых памятников истории, архитектуры и культуры на освобождённых территориях.
Как сообщил Armenia.Az Фариз Гусейнли, руководитель пресс-службы Государственной службы по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры Азербайджана, они расположены на территориях Агдамского, Физулинского, Агдеринского и Ходжалинского районов.
16 из них – археологические памятники, 9 – архитектурные.
Создана электронная карта памятников, проведены фотофиксация и съёмки с дрона, изучены архивные данные и т.д.
В целом на освобождённых территориях инвентаризированы 575 таких памятников.
Кроме того, в результате мониторингов выявлено 402 новых объекта, имеющих историческое, архитектурное и археологическое значение, они зарегистрированы как «нововыявленные памятники».
Инвентаризацию ещё 130 памятников архитектуры выполнить пока невозможно из-за загрязнения территории минами.
В ходе инвентаризации установлено, что многие памятники в период армянской оккупации подверглись вандализму, были использованы как хлев. В результате 68 памятников полностью уничтожено, 114 памятников частично разрушено, прочие повреждены. Общая сумма нанесённого ущерба – 700 миллионов 154 тысячи манатов.