02 Դեկտեմբերի 2025 - 14:28
Թուրքիան մոտ ապագայում նախատեսում է հյուրընկալել ադրբեջանական պատվիրակություն՝ COP29-ի նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում ձեռք բերված փորձը ուսումնասիրելու համար։
Report-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար և COP29-ի գլխավոր բանակցող Յալչըն Ռաֆիևը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
Նա նշել է, որ COP31-ի Ադրբեջանից հետո Թուրքիայում անցկացումը կբարձրացնի՝ տարածաշրջանում շրջակա միջավայրի և կլիմայական հատցերի նկատմամբ ուշադրությունը։
«Մենք արդեն մեր աջակցությունն ենք հայտնել Թուրքիային։ Թուրքական կողմը նույնպես հետաքրքրված է համագործակցությամբ, և շուտով նախատեսվում է ադրբեջանական պատվիրակության այցը այդ երկիր», - նշել է Ռաֆիևը։

02 Декабря 2025 - 11:28
В ближайшее время Турция планирует принять азербайджанскую делегацию для изучения опыта, накопленного в рамках подготовки и проведения COP29.
Как передает Report, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана и главный переговорщик COP29 Ялчин Рафиев, отвечая на вопросы журналистов.
По его словам, проведение COP31 в Турции после Азербайджана повысит внимание к экологическим и климатическим вопросам в регионе.
«Мы уже выразили Турции свою поддержку. Турецкая сторона также заинтересована в сотрудничестве, и в скором времени запланирован визит азербайджанской делегации в эту страну», — отметил Рафиев.