14 Նոյեմբերի 2025 - 14:55
Նոյեմբերի 14-ի լույս գիշերը ՌԴ զինված ուժերի կողմից Կիևի վրա բազմակի հրթիռային ավիահարվածի հետևանքով՝ զգալի վնաս է հասցվել Ուկրաինայում Ադրբեջանի դեսպանատանը։
AZERTAC-ի հաղորդմամբ, հրթիռներից մեկը ընկել է դեսպանատան տարածքում՝ մեծ ճաք առաջացնելով։ Մեր դեսպանատան շենքի պատերը, այդ թվում՝ շենքը, զգալի վնաս են կրել։ Պատի մի մասը քանդվել է, պատուհանները կոտրվել են, ինչպես նաև վնասվել են դիվանագետների մեքենաները։
Դեպքի վայր են ժամանել նաև Ուկրաինայի համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչները, որոնք հետաքննում են վնասի մասշտաբները։
Նշենք, որ սա առաջին դեպքը չէ։ Ուկրաինայում Ադրբեջանի դեսպանատունը մի քանի անգամ վնասվել է Կիևի վրա ավիահարվածներից։ Սակայն այս անգամ վնասը շատ ավելի մեծ է և լուրջ։
Դեսպանատան աշխատակիցների շրջանում տուժածներ չկան։
Կիևի քաղաքային ռազմական վարչակազմի տվյալներով՝ Ուկրաինայի մայրաքաղաքի բալիստիկ հրթիռներով և անօդաչու թռչող սարքերով ռմբակոծության հետևանքով՝ զոհվել է առնվազն չորս խաղաղ բնակիչ, մոտ 30-ը՝ վիրավորվել է։ Զոհերի թվում կան նաև երեխաներ։
Ավիահարվածներին ժամանակ կիրառվել են մոտ 20 բալիստիկ և թևավոր հրթիռներ, ինչպես նաև ավելի քան 400 գրոհային անօդաչու թռչող սարքեր։

14 Ноября 2025 - 14:55
В результате многокомбинационного авиаудара вооруженных сил РФ по Киеву, совершенному в ночь на 14 ноября, нанесен серьезный ущерб по зданию посольства Азербайджана в Украине.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, одна из ракет упала на территорию посольства, в результате чего там образовалась большая трещина. Стены здания нашего посольства, включая само здание, получили серьезные повреждения. Часть стены снесло, разбиты окна, а также повреждены автомобили дипломатов.
На место происшествия прибыли также представители соответствующих украинских ведомств, которые расследуют масштабы ущерба.
Отметим, что это не первый случай. Здание посольства Азербайджана в Украине уже несколько раз получало повреждения в результате авиаударов по Киеву. Однако на этот раз ущерб гораздо масштабнее и серьезнее.
Среди сотрудников посольства пострадавших нет.
По данным Киевской городской военной администрации, в результате обстрела столицы Украины баллистическими ракетами и беспилотниками погибли по меньшей мере четыре мирных жителя и около 30 получили ранения. Среди пострадавших есть и дети.
В ходе авиаударов было применено около 20 баллистических и крылатых ракет, а также запущено более 400 ударных дронов.