14 Նոյեմբերի 2025 - 12:05
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման մասին համաձայնագիրը և վստահության ամրապնդման վերջին միջոցառումները հիմք են դնում տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղության համար։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Բաքվում Բելգիայի դեսպան Ժյուլիեն դը Ֆրեպոնը (Julien de Frepon) Թագավորի օրվա առթիվ կազմակերպված հանդիսավոր ընդունելության ժամանակ։
«Ես կցանկանայի շնորհավորել Ադրբեջանի ղեկավարությանը Հայաստանի հետ հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ վերջերս ձեռնարկված վճռական քայլերի համար։ Կարգավորման մասին համաձայնագիրը, հաղորդակցությունների վերականգնման ընթացիկ նախագծերը, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման վերջին միջոցառումները ամուր հիմք են ստեղծում կայուն խաղաղություն հաստատելու համար», - նշել է դիվանագետը։
«Սա օգուտ կբերի տարածաշրջանում և դրանից դուրս բոլորին՝ դառնալով հույսի և ոգեշնչման աղբյուր», - հավելել է դեսպանը։

14 Ноября 2025 - 09:45
Соглашение о нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией и недавние меры по укреплению доверия закладывают основу для долгосрочного и устойчивого мира в регионе.
Как сообщает Report, об этом заявил посол Бельгии в Баку Жюльен де Фрепон (Julien de Frepon) на торжественном приёме, организованном по случаю Дня короля.
«Хочу поздравить руководство Азербайджана с решительными шагами, предпринятыми в последнее время для налаживания отношений с Арменией. Соглашение о нормализации, текущие проекты по восстановлению коммуникаций, а также недавние меры по укреплению доверия создают прочную основу для установления устойчивого мира», — заявил дипломат.
«Это принесёт пользу всем в регионе и за его пределами, став источником надежды и вдохновения», — добавил он.