• Ասադովը՝ Կոբախիձեին. Ադրբեջանը պատրաստ է անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրել ինքնաթիռի վթարի հետևանքները վերացնելու համար
12 Նոյեմբերի 2025 - 11:04
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարությամբ վարչապետ Ալի Ասադովը կապ է հաստատել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ՝ Վրաստանում Թուրքիայի Ռազմաօդային ուժերի ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռի վթարի կապակցությամբ։
Trend-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետ Ալի Ասադովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է տրամադրել անհրաժեշտ աջակցություն՝ վթարի հետևանքները վերացնելու, որոնողափրկարարական գործողություններ իրականացնելու համար, ինչպես նաև դեպքի վայր ուղարկել Ադրբեջանի ԱԻՆ համապատասխան անձնակազմը և այլ անհրաժեշտ աջակցության միջոցառումներ ձեռնարկել։
Վրացական կողմը շնորհակալություն է հայտնել աջակցության համար՝ նշելով, որ վրացական համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչները ներկայումս աշխատում են դեպքի վայրում։
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը և թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությունը կապի մեջ են իրենց վրացի գործընկերների հետ։ Կողմերը համաձայնել են շարունակել շփումները տեղի ունեցած ողբերգության հետ կապված։

• Асадов — Кобахидзе: Азербайджан готов оказать всю необходимую поддержку для устранения последствий крушения самолета
12 Ноября 2025 - 10:52
По поручению президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева премьер-министр Али Асадов связался с премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе в связи с крушением военно-транспортного самолета ВВС Турции на территории Грузии.
Как передает Trend, премьер-министр Али Асадов заявил, что наша страна готова оказать всю необходимую поддержку для устранения последствий крушения, проведения поисково-спасательных работ, а также направить на место происшествия соответствующий персонал МЧС Азербайджанской Республики и принять другие необходимые меры поддержки.
Грузинская сторона выразила благодарность за поддержку, отметив, что в настоящее время на месте происшествия работают представители соответствующих грузинских ведомств.
В ходе беседы было подчеркнуто, что МЧС и министерство цифрового развития и транспорта Азербайджана находятся на связи с грузинскими коллегами. Стороны договорились продолжать контакты в связи с произошедшей трагедией.