• ՀՀ քաղաքացիների մեծ մասը չի հավատում Ադրբեջանի հետ կայուն խաղաղությանը
Այս մասին հայտարարել է «Արար» քաղաքակրթական հետազոտությունների հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Խաչիկյանը` ներկայացնելով սոցիոլոգիական հարցումների արդյունքները, գրում է «Sputnik Արմենիա»-ն:
««Ադրբեջանի հետ բանակցությունների միջոցով հնարավո՞ր է կայուն, երկարատև խաղաղության հասնել» հարցը մշտապես տալիս ենք։ Հոկտեմբերի տվյալով` 30%-ը նշել է, որ հնարավոր է, բայց շուրջ 70%-ն ասել է, որ հնարավոր չէ կայուն, երկարատև խաղաղություն հաստատել Ադրբեջանի հետ»,– ասել է նա։
Խաչիկյանի խոսքով` հարցման պատկերը չի փոխվել անգամ վաշինգտոնյան պայմանավորվածություններից հետո։
«Որոշակի տատանում կա, բայց մշտապես 65-70 տոկոսը չի հավատում բանակցությունների միջոցով կայուն խաղաղությանը։ Ինձ համար բավականին զարմանալի փաստ է, որ նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ նախաստորագրված խաղաղության պայմանագրից հետո շուրջ 65%-ը չի հավատում խաղաղության հաստատմանը, ընդամենը 33.7 տոկոսն է հավատացել, որ Թրամփի միջնորդությամբ համաձայնագիրը կբերի իրական խաղաղություն»,– ասել է սոցիոլոգը։

12 Ноября 2025 - 09:37
Об этом сообщил директор фонда цивилизационных исследований «АРАР» Армен Хачикян, представляя итоги соцопроса, пишет Sputnik Армения.
«Около 30% опрошенных считают, что стабильного и долгосрочного мира с Азербайджаном можно достичь посредством переговоров. Остальные 70% в такую перспективу не верят», – подчеркнул он.
Эксперт отметил, что на результаты опроса не повлияли даже достигнутые в Вашингтоне договоренности и скептически настроены 65–70% опрошенных. В этом контексте Хачикян подчеркнул, что у опрошенных не вызывает доверия даже посредничество президента США.
«Лишь 33,7% опрошенных верят, что подписанный при посредничестве Дональда Трампа договор может привести к реальному миру», – сказал Хачикян.
Эксперт также заметил, что граждане не согласны с тем, что после нормализации отношений с Азербайджаном необходимо сократить численность вооруженных сил Армении.
«Около 80% не хотят сокращать численность ВС даже если удастся достичь реального мира», – сказал Хачикян, добавив, что молодежь меньше всего верит в мир.