24 Սեպտեմբերի 2025 - 11:39
Ադրբեջանը մեծ ներդրումներ է կատարել Միջին միջանցքի երկայնքով տրանսպորտային ենթակառուցվածքներում, մասնավորապես՝ նավահանգստում, նավաշինական գործարանում, երկաթուղիներում և այլ լոգիստիկ ենթակառուցվածքներում։
AZERTAC-ի տվյալներով՝ նախագահ Իլհամ Ալիևն այս մասին հայտարարել է՝ «Միջին միջանցքի երկայնքով.կապ, ֆինանսներ և էներգետիկա» խորագրով 6-րդ Կասպիական բիզնես-ֆորումի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում։
Նշվում է, որ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղին, Բաքվի միջազգային ծովային առևտրի նավահանգիստը և Կասպիական բեռնատար նավատորմը կարևորագույն տրանսպորտային ենթակառուցվածքներ են, որոնք ապահովում են Միջին միջանցքի անխափան գործունեությունը։ «Միջին միջանցքի ադրբեջանական հատվածում աշխատանքներ են տարվում ենթակառուցվածքների բարելավման, թվայնացման, արդիականացման և թողունակության ընդլայնման ուղղությամբ։
Վերջին երեք տարիների ընթացքում Ադրբեջանի տարածքով Միջին միջանցքով բեռնափոխադրումները աճել են շուրջ 90 տոկոսով, տարանցման ժամանակը զգալիորեն կրճատվել է։ պետության ղեկավարը իր ելույթում։ «Անցկացված հաշվարկների համաձայն՝ մինչև 2030 թվականը Միջին միջանցքի թողունակությունը՝ 2021 թվականի համեմատ կեռապատկվի, իսկ բեռների տարանցման ժամանակը կկրճատվի կիսով չափ», - ընդգծվում է պետության ղեկավարի ուղերձում։

24 Сентября 2025 - 09:39
Азербайджан инвестировал большие средства в транспортную инфраструктуру вдоль Среднего коридора, в частности, в морской порт, судостроительный завод, железные дороги и другую логистическую инфраструктуру.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом говорится в обращении Президента Ильхама Алиева к участникам 6-го Каспийского бизнес-форума на тему «Вдоль Среднего коридора: связь, финансы и энергетика».
Отмечается, что железная дорога Баку-Тбилиси-Карс, Бакинский международный морской торговый порт, Каспийский грузовой флот составляют важнейшую транспортную инфраструктуру, обеспечивающую бесперебойное функционирование Среднего коридора. «В азербайджанском сегменте Среднего коридора ведутся работы по совершенствованию, цифровизации, модернизации инфраструктуры и расширению ее пропускной способности.
За последние три года объем грузоперевозок по Среднему коридору через Азербайджан вырос почти на 90 процентов, время транзита грузов значительно сократилось. Согласно проведенным подсчетам, к 2030 году пропускная способность Среднего коридора увеличится втрое по сравнению с 2021 годом, а время транзита грузов сократится вдвое», - подчеркивается в обращении главы государства.