• Զախարովա. Ռուսական պարեկային նավը կժամանի Բաքվի նավահանգիստ
«Սեպտեմբերի 23-ին Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ պարեկային նավը կժամանի Բաքվի նավահանգիստ և կմնա այնտեղ մինչև սեպտեմբերի 25-ը: Ծրագիրը ներառում է երկու երկրների սահմանապահ ծառայությունների միջև շփումներ»:
Այս մասին հայտարարել է՝ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության հատուկ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Սեպտեմբերի 23-ից 25-ը կկայանա՝ Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ պարեկային «Ռասուլ Համզատով» նավի մուտքը Բաքվի նավահանգիստ: Այցը իրականացվում է երկկողմ համագործակցության շրջանակներում հաստատված ծրագրով: Այցի ծրագիրը ներառում է՝ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունների գծով շփումներ՝ երկկողմ համագործակցության հարցերը քննարկելու համար, հիմնականում Կասպից ծովի ավազանում», - ասել է նա ճեպազրույցի ժամանակ՝
«Ռուսաստանցի սահմանապահների այցը Բաքու ցույց է տալիս՝ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը շարունակելու և Կասպից ծովի տարածաշրջանում գործնական համագործակցությունը ամրապնդելու փոխադարձ հանձնառությունը», - հավելել է Զախարովան:

18 Сентября 2025 - 17:05
«Пограничный сторожевой корабль ФСБ России зайдет в порт Баку 23 сентября и пробудет там до 25 сентября, в программе предусмотрены контакты по линии пограничных служб двух стран».
Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает РИА Новости.
«23-25 сентября состоится заход пограничного сторожевого корабля "Расул Гамзатов" ФСБ России в порт Баку. Визит осуществляется в рамках утвержденных планов двустороннего сотрудничества. Программа посещения предусматривает контакты по линии пограничных служб России и Азербайджана для обсуждения вопросов двустороннего сотрудничества, прежде всего в акватории Каспийского моря», — сказала она в ходе брифинга.
«Визит российских пограничников в Баку свидетельствует о взаимном настрое на продолжение взаимодействия в сфере безопасности и укрепления практического сотрудничества в Каспийском регионе», — добавила Захарова.