• ՄՀՎԿ. Զանգեզուրի միջանցքը կարևոր քայլ է Բաքվի և Երևանի միջև հաշտեցման ճանապարհին
Զանգեզուրի միջանցքի բացումը կարևոր քայլ կլինի՝ երկու երկրների միջև հաշտեցման ճանապարհին 30 տարի անց և դրական ազդեցություն կունենա տնտեսական կապերի զարգացման վրա։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի (ՄՄՀՎԿ) խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը՝ ելույթ ունենալով Բաքվում՝ Ասիայում փոխգործակցության և վստահության ամրապնդման միջոցառումների խորհրդակցության (CICA) ուղեղային կենտրոնների ֆորումի 13-րդ նստաշրջանում:
Նրա խոսքով՝ Զանգեզուրի միջանցքը կնպաստի նաև այլ տրանսպորտային երթուղիների նշանակության բարձրացմանը։
«Ոմանք սխալմամբ կարծում են, որ Զանգեզուրի միջանցքը Ադրբեջանի գերազանցությունը ցուցադրելու միջոց է։ Իրականում ամեն ինչ այլ է. նախաձեռնությունն ուղղված է ինչպես Բաքու-Թբիլիսի-Կարս միջանցքի, այնպես էլ տարածաշրջանի այլ տրանսպորտային երթուղիների նշանակության բարձրացմանը», - նշել է նա։

09 Сентября 2025 - 17:33
Открытие Зангезурского коридора станет важным шагом на пути примирения двух стран спустя 30 лет и окажет позитивное влияние на развитие экономических связей.
Как сообщает Report, об этом заявил председатель правления Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев, выступая на 13-й сессии Форума мозговых центров Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) в Баку.
По его словам, Зангезурский коридор также будет способствовать повышению значимости других транспортных маршрутов.
«Некоторые ошибочно полагают, что Зангезурский коридор является средством демонстрации превосходства Азербайджана. На самом деле все обстоит иначе: инициатива направлена на то, чтобы усилить значимость как коридора Баку-Тбилиси-Карс, так и других транспортных маршрутов региона», — отметил он.