03 Սեպտեմբերի 2025 - 15:31
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը տվյալներ չունի երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար հայ-թուրքական ցամաքային սահմանի բացման կոնկրետ ժամկետների մասին:
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում են հայկական լրատվամիջոցները:
Հարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԳՆ-ն ուղարկել է Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությանը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի վերջին հարցազրույցի հղումը:
Հարցազրույցի ընթացքում համապատասխան հարցին նախարարը պատասխանել էր, որ Երևանը թուրքական կողմի հետ բավականին բովանդակալից և դինամիկ երկխոսություն ունի ինչպես պաշտոնական դիվանագիտական մակարդակով, այնպես էլ փակ դռների հետևում:
«Ինչ-որ լսել ենք Թուրքիայից, հետևյալն է՝ մենք խնդիր չունենք, մենք ուզում ենք, պատրաստ ենք բացել սահմանները, հաստատել հարաբերություններ, բայց մենք պետք է դա անենք Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորումից, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո»,- ասել է Միրզոյանը։

03 Сентября 2025 - 15:31
Министерство иностранных дел Армении не располагает данными о конкретных сроках открытия армяно-турецкой сухопутной границы для граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами.
В ответ на запрос армянских СМИ МИД Армении отправил линк последнего интервью главы внешнеполитического ведомства Арарата Мирзояна.
Во время интервью министр, отвечая на соответствующий вопрос, ответил, что у Еревана с турецкой стороной довольно содержательный и динамичный диалог как на официальном дипломатическом уровне, так и за закрытыми дверями.
По его словам, турецкая сторона говорит: «У нас проблем нет, мы хотим, готовы открыть границы, установить отношения, но мы должны это сделать после подписания договора Армения-Азербайджан».