• Էրդողան. Ղարաբաղի ազատագրումուց հետո տարածաշրջանում նոր փուլ է սկսվել
ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև ձեռք բերված համաձայնագիրը պատմական քայլ էր Հարավային Կովկասում մշտական կայունության հասնելու ուղղությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը նախարարների կաբինետի նիստից հետո։
«Շաբաթ օրը ես զրուցել եմ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ 30-ամյա օկուպացիայից Ղարաբաղի ազատագրումից հետո տարածաշրջանում նոր փուլ է սկսվել։ Ուրախալի է, որ Ադրբեջանի նկատմամբ սահմանված սահմանափակումներն արդեն վերացվել են։ Ես իմ գոհունակությունը հայտնեցի դրա վերաբերյալ հեռախոսազրույցի ժամանակ։ Այսօր նույն թեման քննարկել եմ նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Տրանսպորտային և հաղորդակցական գծերի, սահմանների բացումը և առևտրի զարգացումը օգուտ կբերեն տարածաշրջանի բոլոր երկրներին», - ասել է նա։

12 Августа 2025 - 08:24
Соглашение, достигнутое между лидерами Азербайджана и Армении в США, стало историческим шагом на пути к постоянной стабильности на Южном Кавказе.
Как сообщает Report, об этом президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил журналистам после заседания Кабинета министров.
«В субботу я разговаривал с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. После освобождения Карабаха из-под 30-летней оккупации в регионе уже начался новый этап. Отрадно, что ограничения, применяемые к Азербайджану, уже сняты. Я выразил свое удовлетворение этим во время телефонного разговора. Сегодня я обсудил ту же тему с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Открытие транспортно-коммуникационных линий, границ, развитие торговли будет на пользу всем странам региона», - сказал он.