11 Օգոստոսի 2025 - 17:23
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասնակցությամբ, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովը և արարատ Միրզոյանը նախաստորագրեցին «Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախագիծը։
Ինչպես Armenia.Az-ին տեղեկացրել են արտաքին գործերի նախարարությունից, փաստաթղթում կողմերը՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը, հաստատում են, որ նախկին ԽՍՀՄ հանրապետությունների միջև սահմանները դարձել են համապատասխան անկախ պետությունների սահմաններ և ճանաչվել են որպես այդպիսին միջազգային հանրության կողմից, պարտավորվում են հարգել միմյանց ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անձեռնմխելիությունը և քաղաքական անկախությունը։
Կողմերը հաստատում են, որ միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունեն, ապագայում նման պահանջներ չեն ներկայացնի և թույլ չեն տա որևէ գործողություն, որն ուղղված լինի մյուս կողմի տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական միասնության լիակատար կամ մասնակի խախտմանը։
Բացի այդ, Ադրբեջանը և Հայաստանը պարտավորվում են իրենց հարաբերություններում զերծ մնալ ուժի կիրառումից, ուժի կիրառման սպառնալիքից կամ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը հակասող ցանկացած այլ գործողությունից, թույլ չտալ իրենց տարածքների օգտագործումը երրորդ կողմի կողմից ՄԱԿ-ի կանոնադրության խախտմամբ ուժի կիրառման համար և զերծ մնալ միմյանց ներքին գործերին միջամտելուց: Այս համաձայնագրի համաձայն՝ վավերացված փաստաթղթերի փոխանակումից հետո կողմերը որոշակի ժամկետում պետք է հաստատեն դիվանագիտական հարաբերություններ՝ համաձայն Վիեննայի դիվանագիտական և հյուպատոսական հարաբերությունների մասին կոնվենցիաների (համապատասխանաբար՝ 1961 և 1963 թվականներ) դրույթների:
Համաձայնագիրը նաև նախատեսում է, որ ստորագրող կողմերը սահմանին չեն տեղակայի որևէ երրորդ կողմի ուժեր, մինչև սահմանագծման և հետագա սահմանազատման աշխատանքների ավարտը կիրականացնեն համաձայնեցված միջոցառումներ՝ սահմանային գոտիներում անվտանգությունն ապահովելու և վստահության ամրապնդման համար։
Կողմերը նաև հայտարարում են, որ դատապարտում են անհանդուրժողականության, ռասայական ատելության և խտրականության, անջատողականության, բռնի ծայրահեղականության և ահաբեկչության բոլոր դրսևորումները, կպայքարեն այդ երևույթների դեմ իրենց իրավասության շրջանակներում և կկատարեն իրենց միջազգային պարտավորությունները այս ոլորտում։
Փաստաթուղթը ենթադրում է միջոցառումների ձեռնարկում՝ երկու կողմերի մասնակցությամբ զինված հակամարտության ընթացքում անհետ կորած անձանց ճակատագիրը պարզելու համար։ Այս միջոցառումները ներառում են անհետ կորած անձանց վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակում՝ անմիջական փոխգործակցության կամ միջազգային կազմակերպությունների միջոցով։

• Азербайджан и Армения установят дипломатические отношения
Как сообщалось ранее, 8 августа в Вашингтоне при участии президента Азербайджана Ильхама Алиева, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа министры иностранных дел Азербайджана и Армении — Джейхун Байрамов и Арарат Мирзоян парафировали проект «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения».
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в документе стороны — Азербайджан и Армения подтверждают, что границы между республиками бывшего СССР стали границами соответствующих независимых государств и признаны как таковые международным сообществом, обязуются уважать суверенитет, территориальную целостность, неприкосновенность границ и политическую независимость друг друга.
Стороны подтверждают, что не имеют друг к другу никаких территориальных претензий, не будут выдвигать такие претензии в будущем, не будут допускать каких-либо действий, направленных на полное или частичное нарушение территориальной целостности или политического единства другой стороны.
Кроме этого, Азербайджан и Армения обязуются воздерживаться в своих взаимоотношениях от применения силы, угрозы применения силы или любых иных форм действий, противоречащих Уставу ООН, не допускать использования своих территорий третьей стороной для применения силы в нарушение Устава ООН, а также воздерживаться от вмешательства во внутренние дела друг друга.После обмена ратификационными документами по настоящему соглашению стороны в течение определенного времени наладят дипломатические отношения в соответствии с положениями венских конвенций о дипломатических и консульских сношениях (1961 и 1963 годов соответственно).
Соглашение также предусматривает, что подписавшие его стороны не будут размещать силы каких-либо третьих сторон на границе, до завершения делимитации и последующей демаркации будут осуществлять согласованные меры по обеспечению безопасности в приграничных районах и укреплению доверия.
Также стороны заявляют, что осуждают все проявления нетерпимости, расовой ненависти и дискриминации, сепаратизма, насильственного экстремизма и терроризма, будут бороться с этими явлениями в рамках своей юрисдикции и выполнять свои международные обязательства в этой области.
Документ предусматривает принятие мер для выяснения судьбы лиц, пропавших без вести в ходе вооруженного конфликта, в который были вовлечены обе стороны. Эти меры включают в себя обмен информацией о пропавших без вести, посредством прямого взаимодействия или через международные организации.