11 Օգոստոսի 2025 - 16:00
Օգոստոսի 11-ին Հորդանանի թագավոր Աբդուլլահ II իբն ալ-Հուսեյնը զանգահարել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասվում է Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Հորդանանի թագավորը շնորհավորել է մեր պետության ղեկավարին և ադրբեջանական ժողովրդին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման և Վաշինգտոնում ձեռք բերված պատմական արդյունքների համար և հույս հայտնել, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կծառայեն տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության, անվտանգության և համապարփակ համագործակցության ապահովմանը։
Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար և ընդգծել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ստորագրված համատեղ հռչակագրի, խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախաստորագրման, ինչպես նաև այլ փաստաթղթերի կարևորությունը տարածաշրջանում խաղաղության ապահովման առումով։

• Король Иордании поздравил Алиева с достигнутыми в Вашингтоне историческими результатами
11 августа король Иордании Абдулла II ибн аль Хусейн позвонил президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в сообщении пресс-службы главы АР.
Король Иордании поздравил главу нашего государства и азербайджанский народ с продвижением мирной повестки между Азербайджаном и Арменией и достигнутыми в Вашингтоне историческими результатами, выразил надежду, что достигнутые договоренности послужат обеспечению прочного мира, безопасности и всестороннего сотрудничества в регионе.
Ильхам Алиев поблагодарил за поздравление и подчеркнул важность совместной декларации, подписанной Азербайджаном и Арменией при свидетельстве президента США Дональда Трампа, парафирования соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений, а также других документов с точки зрения обеспечения мира в регионе.
Ильхам Алиев отметил особую роль Дональда Трампа в нормализации азербайджано-армянских отношений.
В ходе телефонного разговора были затронуты двусторонние связи между Азербайджаном и Иорданией, выражено удовлетворение текущим состоянием политических связей, проведен обмен мнениями о перспективах сотрудничества в различных сферах.