11 Օգոստոսի 2025 - 08:46
Օգոստոսի 10-ին Ադրբեջանի և Ուկրաինայի նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Վլադիմիր Զելենսկու միջև հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել, որի ընթացքում քննարկվել է ռուսական բանակի կողմից Ուկրաինայի գազային ենթակառուցվածքներին հարվածելու հարցը, որով փոխադրվում է ադրբեջանական գազը, ինչպես նաև Օդեսայում տեղակայված SOCAR-ի նավթային բազային։ Երկրների ղեկավարները վրդովմունք են հայտնել ռուսական զինված ուժերի գործողությունների վերաբերյալ։
Հավաստի աղբյուրներից ստացված Caliber.Az-ի տվյալներով, եթե Ռուսաստանը շարունակի իր ագրեսիվ քաղաքականությունը Ադրբեջանի շահերի դեմ, ապա պաշտոնական Բաքուն կսկսի դիտարկել Ուկրաինային սպառազինության մատակարարման վրա դրված արգելքը վերացնելու հարցը։
Նշենք, որ Ռուսաստանի զինված ուժերը սկսել են հետևողականորեն հարվածել Ուկրաինայի տարածքում գտնվող Ադրբեջանի էներգետիկ օբյեկտներին։ Այս իրավիճակը Բաքվին ստիպում է ձեռնարկել պատասխան միջոցներ։ Այս ամենը անխուսափելիորեն կհանգեցնի երկկողմ հարաբերություններում ավելի խորը ճգնաժամի։

• Россия бьет по азербайджанским нефти и газу в Украине, Азербайджан готовит ответ
10 августа состоялся телефонный разговор между президентами Азербайджана и Украины Ильхамом Алиевым и Владимиром Зеленским, в ходе которого обсуждался и вопрос нанесения российской армией ударов по газовой инфраструктуре Украины, по которой проходит азербайджанский газ, а также по нефтяной базе SOCAR в Одессе. Руководители стран выразили возмущение действиями российских вооруженных сил.
По сведениям Caliber.Az, полученным из достоверных источников, если Россия продолжит свою агрессивную политику в отношении интересов Азербайджана, то официальный Баку начнет рассматривать вопрос о снятии эмбарго на поставки вооружения Украине, которое находится в его арсенале.
Следует отметить, что российские вооруженные силы начали  последовательно наносить удары по энергетическим объектам Азербайджана на территории Украины. Данная ситуация вынуждает Баку предпринимать ответные меры. Все это неизбежно приведет к еще большему углублению кризиса в двухсторонних отношениях.