22 Հուլիս 2025 - 17:07
Ռուսական կողմը տեղեկատվություն չի տրամադրում Ադրբեջանին՝ Ակտաուում AZAL-ի ինքնաթիռի խոցման և վթարի հետաքննության կոնկրետ արդյունքների մասին։
Ինչպես հաղորդում է Report-ի թուրքական բյուրոն, այս մասին հայտարարել է՝ այցով Անկարայում գտնվող Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը։
Նա նշել է, որ Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մոտ AZAL-ի ինքնաթիռի կործանումից ի վեր, Ադրբեջանը պարբերաբար կապ է պահպանում Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի հետ և համապատասխան գրավոր հարցումներ է ուղարկում։
«Նրանք դեռևս մեզ չեն տրամադրում հետաքննության կոնկրետ արդյունքներ՝ հղում անելով փորձաքննությունների անցկացմանը, քննության շարունակությանը և քննչական գործողությունների կատարմանը։ Սակայն, մենք ինքներս բավարար ապացույցներ ունենք հետաքննության սկզբնական փուլից։ Մենք բավականին լավ տեղեկացված ենք միջադեպի հանգամանքների մասին և հավաքել ենք բոլոր անհրաժեշտ ապացույցները։ Մենք մեր գործողությունները համակարգում ենք ղազախական կողմի հետ։
Ակտաու քաղաքի մոտակայքում ինքնաթիռի վթարի ենթարկվելուց անմիջապես հետո, Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել՝ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։ Միաժամանակ, ղազախական կողմը, ապա նաև Ռուսաստանի քննչական կոմիտեն, նույնպես քրեական վարույթ են իրականացրել։
Այսպիսով, ներկայումս քրեական գործերը քննվում են երեք երկրներում։ Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ են նույն փաստի հիման վրա քրեական գործեր հարուցվել երեք տարբեր երկրներում։ Որովհետև այս իրադարձությունը, այս կամ այն կերպ, շոշափում է բոլոր երեք երկրների շահերը։ Հայտնի է, որ այս միջադեպի ժամանակ բոլոր երեք երկրների քաղաքացիների շրջանում կային ինչպես զոհվածներ, այնպես էլ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ ստացածներ։ Այս պատճառով մենք համագործակցում ենք ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Ղազախստանի Քննչական կոմիտեի հետ», - հայտարարել է գլխավոր դատախազը։

22 Июля 2025 - 16:07
Российская сторона не предоставляет Азербайджану информацию о конкретных результатах расследования по сбитию и крушению самолета AZAL в Актау.
Как сообщает турецкое бюро Report, об этом заявил Генеральный прокурор Кямран Алиев, находящийся с визитом в Анкаре.
Он отметил, что с момента падения самолета AZAL вблизи города Актау в Казахстане Азербайджан регулярно поддерживает связь со Следственным комитетом России и направляет соответствующие письменные запросы.
«Они пока не предоставляют нам конкретных результатов расследования, ссылаясь на проведение экспертиз, продолжение следствия, выполнение следственных действий. Однако у нас самих с начального этапа расследования достаточно доказательств. Мы достаточно хорошо осведомлены об обстоятельствах происшествия и собрали все необходимые доказательства. Координируем свою деятельность с казахстанской стороной.
Как только самолет упал вблизи города Актау, Генеральная прокуратура Азербайджана незамедлительно возбудила уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса. В то же время, казахстанская сторона, затем и Следственный комитет России также инициировали уголовные процессы.
Таким образом, в настоящее время уголовные дела расследуются в трех странах. Возникает вопрос: почему по одному и тому же факту были возбуждены уголовные дела в трех разных государствах? Потому что это событие так или иначе затрагивает интересы всех трех стран. Известно, что во время этого происшествия среди граждан всех трех стран были как погибшие, так и получившие телесные повреждения различной степени. По этой причине мы сотрудничаем как со Следственным комитетом России, так и с Казахстаном», - заявил генпрокурор.
К.Алиев также отметил, что с самого начала они поддерживали связь с Прокуратурой Бразилии.
«Как вам известно, самолет был произведен в Бразилии. В любом случае, мы надеемся, что российская сторона в кратчайшие сроки предоставит нам информацию о ходе следствия и его конкретных результатах, а также о привлечении к ответственности лиц, совершивших преступление. Хотя мы и не утверждаем, что это было совершено умышленно», - подчеркнул он.
Генпрокурор добавил, что если этого не произойдет, Азербайджан оставляет за собой право обратиться в международные суды.