• Բաքուն և Թբիլիսին ամրապնդում են ռազմավարական գործընկերությունը
Հուլիսի 22-ին Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է՝ Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոչորիշվիլիի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Արտաքին գործերի նախարարությունից, նախ կայացել է՝ նախարարների դեմ առ դեմ հանդիոումը, ապա բանակցությունները շարունակվել են ընդլայնված կազմով՝ երկու կողմերի պատվիրակությունների մասնակցությամբ։ Հանդիպմանը նախարարները մտքեր են փոխանակել՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունների և ռազմավարական գործընկերության զարգացման ներկա վիճակի և հեռանկարների վերաբերյալ, ինչպես նաև ընդգծել են՝ քաղաքական երկխոսության, փոխադարձ այցելությունների և քաղաքական խորհրդակցությունների կարևորությունը՝ կապերի հետագա խորացման համար։
Քննարկվել են՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի, առևտրի, զբոսաշրջության և կրթության ոլորտներում համագործակցության հետագա ընդլայնման հնարավորությունները, նշվել է Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան, Բաքու-Թբիլիսի-Կարս և Հարավային գազային միջանցքի նման համատեղ նախագծերի, «կանաչ» էներգիայի և թվային հաղորդակցության ոլորտում նախաձեռնությունների և նախագծերի ռազմավարական նշանակությունը։ Ընդգծվել է՝ Միջին միջանցքի դրական ազդեցությունը մեր երկրների և Կենտրոնական Ասիայի միջև համագործակցության զարգացման վրա։ Գոհունակությամբ նշվել է առևտրատնտեսական կապերի աճի դինամիկան և ապրանքաշրջանառության աճը, ինչպես նաև հումանիտար ոլորտում և մշակութային փոխանակման ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը։
Ջեյհուն Բայրամովը և Մակա Բոչորիշվիլին նշել են՝ եռակողմ և բազմակողմ ձևաչափերի շրջանակներում համատեղ գործունեության և համակարգված ջանքերի կարևորությունը, ընդգծելով, որ Ադրբեջանի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների միջև կապերը հիմք են հանդիսանում Ադրբեջանի, Վրաստանի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների միջև տարածաշրջանային գործընկերության համար։ Բացի այդ, քննարկվել են տարածաշրջանում և դրանից դուրս տեղի ունեցող գործընթացները, այդ թվում՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող անվտանգության հարցերը։

• Баку и Тбилиси укрепляют стратегическое партнерство
22 июля министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках официального визита в Грузию встретился с министром иностранных дел этой страны Макой Бочоришвили.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, сначала состоялась встреча министров один на один, затем переговоры продолжились в расширенном составе с участием делегаций обеих сторон. На встрече министры обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах развития дружеских отношений и стратегического партнерства между Азербайджаном и Грузией, подчеркнули важность политического диалога, взаимных визитов и политических консультаций для дальнейшего углубления связей.
Были обсуждены возможности дальнейшего расширения сотрудничества в сферах энергетики, транспорта, торговли, туризма и образования, отмечена стратегическая значимость совместных проектов, таких как Баку-Тбилиси-Джейхан, Баку-Тбилиси-Карс и Южный газовый коридор, инициатив и проектов в области «зеленой» энергии и цифровых коммуникаций. Было подчеркнуто положительное влияние Среднего коридора на развитие сотрудничества между нашими странами и Центральной Азией. С удовлетворением была отмечена динамика роста торгово-экономических связей и увеличение товарооборота, а также развитие взаимодействия в гуманитарной сфере и в области культурного обмена.
Джейхун Байрамов и Мака Бочоришвили заявили о важности совместной деятельности и согласованных усилий в рамках трёхсторонних и многосторонних форматов, подчеркнули, что связи Азербайджана со странами Центральной Азии формируют основу для регионального партнерства между Азербайджаном, Грузией и странами ЦА. Кроме этого, были обсуждены происходящие в регионе и за его пределами процессы, в том числе вопросы безопасности, представляющие взаимный интерес.
Джейхун Байрамов подробно проинформировал грузинскую сторону о масштабных работах по восстановлению и строительству на освобожденных от оккупации территориях, а также о процессе нормализации между Азербайджаном и Арменией. Министр с удовлетворением отметил вклад Грузии в процесс, включая проведение на территории этой страны ряда встреч с 2022 года. Джейхун Байрамов заявил, что несмотря на значительный прогресс в мирном урегулировании, сохраняющиеся в конституции Армении территориальные претензии к Азербайджану продолжают оставаться препятствием для подписания мирного соглашения.