• Բայրամովը՝ Հայաստանի հետ կայուն խաղաղության իրական հնարավորությունների գոյության մասին
Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովը ընդգծել է՝ Հայաստանի հետ կայուն խաղաղության համար իրական հնարավորությունների առկայությունը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին նախարարը հայտարարել է՝ Թբիլիսիում իր վրացի գործընկեր Մակա Բոչորիշվիլիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նախարարը նշել է, որ հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցը լայնորեն քննարկվել է Բոչորիշվիլիի հետ այսօրվա բանակցությունների ժամանակ։
«Մենք մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրեցինք հետհակամարտական շրջանում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ։ Խաղաղության գործընթացի հեռանկարները խրախուսելի են, սակայն կարևոր է այս ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել։ «Ցավոք, Հայաստանը դեռևս չի կատարել իր ստանձնած պարտավորությունները», - ասել է Բայրամովը։
Ադրբեջանական դիվանագիտության ղեկավարը հիշեցրել է՝ տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության ճանապարհին առկա խոչընդոտների մասին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ պահանջները, որոնք մնում են Հայաստանի սահմանադրության մեջ, և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը լիովին դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին։
«Մենք նաև մանրամասն քննարկեցինք՝ Հայաստանի հետ սահմանի սահմանազատման գործընթացը, Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում վերականգնման և շինարարական աշխատանքները, նախկին հարկադիր վերաբնակների վերադարձը հայրենի հողեր և ականազերծման սպառնալիքը», - հավելել է նա։

22 Июля 2025 - 13:52
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов подчеркнул наличие реальных возможностей для устойчивого мира с Арменией.
Как сообщает Report, об этом министр заявил на совместной пресс-конференции с грузинской коллегой Макой Бочоришвили в Тбилиси.
Министр отметил, что армяно-азербайджанское урегулирование широко обсуждалось в ходе сегодняшних переговоров с Бочоришвили.
«Мы предоставили подробную информацию о процессах в постконфликтный период. Перспективы мирного процесса обнадеживают, однако важно предпринять конкретные шаги в этом направлении. К сожалению, Армения до сих пор не выполнила взятые на себя обязательства», – заявил Байрамов.
Глава азербайджанской дипломатии напомнил о барьерах на пути к прочному миру в регионе, в частности сохраняющиеся в конституции Армении претензии к территориальной целостности Азербайджана и необходимость полного прекращения деятельности Минской группы ОБСЕ.
«Мы также подробно обсудили процесс делимитации границы с Арменией, восстановительно-строительные работы на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, возвращение вынужденных переселенцев на родные земли и минную угрозу», — добавил он.