• ABADA-ն՝ Զանգեզուրի միջանցքի բացման մասին
Զանգեզուրի միջանցքի բացումից հետո, տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտում գործող ընկերությունների ծախսերի կրճատում է սպասվում։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին լրագրողներին հայտնել է՝ Ադրբեջանի միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրողների ասոցիացիայի (ABADA) գլխավոր քարտուղար Քյանան Գուրբանովը:
Նրա խոսքով՝ այս միջանցքի շահագործման հանձնումը հնարավորություն կտա ավելի արագ տեղափոխել ապրանքները. «Հեռավորության կրճատումը անմիջականորեն կազդի տրանսպորտային ծախսերի վրա, ինչը, իր հերթին, պայմաններ կստեղծի տրանսպորտային սակագների նվազեցման համար»։
Գուրբանովը նշել է, որ Զանգեզուրի միջանցքը, ընդլայնելով տարանցիկ հնարավորությունները, կնպաստի տարածաշրջանային առևտրային կապերի հետագա ամրապնդմանը։
«Նախագահ Իլհամ Ալիևի հեռատես որոշումների արդյունքում լուրջ քայլեր են ձեռնարկվել Միջին միջանցքի ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ։ Այս առումով Ալյաթում գտնվող Բաքվի նավահանգիստը հատկապես հատուկ նշանակություն ունի։ Եթե այս քայլերը չձեռնարկվեին, մենք այսօր չէինք կարողանա լիարժեքորեն օգտագործել Միջին միջանցքը։ Ադրբեջանում մայրուղիների կառուցումը նույնպես իրականացվել է այս միջանցքի զարգացման նպատակով, և այսօր մենք տեսնում ենք արդյունքը»։

• ABADA об открытии Зангезурского коридора
После открытия Зангезурского коридора ожидается снижение расходов компаний, работающих в сфере транспорта и логистики.
Как сообщает Report, об этом сказал журналистам генеральный секретарь Ассоциации международных автомобильных перевозчиков Азербайджана (ABADA) Кянан Гурбанов.
По его словам, ввод в эксплуатацию этого коридора позволит быстрее перевозить грузы: «Сокращение расстояния напрямую повлияет на транспортные расходы, что, в свою очередь, создаст условия для снижения тарифов на перевозки».
Гурбанов отметил, что Зангезурский коридор, расширяя транзитные возможности, будет способствовать дальнейшему укреплению региональных торговых связей.
«В результате дальновидных решений президента Ильхама Алиева были предприняты серьезные шаги для развития инфраструктуры Среднего коридора. Бакинский порт, расположенный в Аляте, имеет в этом отношении особое значение. Если бы эти шаги не были предприняты, мы не смогли бы сегодня использовать Средний коридор в полной мере. Строительство магистральных дорог в Азербайджане также было осуществлено с целью развития этого коридора, и сегодня мы видим результат».