• Ադրբեջանն առաջին անգամ ընտրվել է CPR բյուրոյի նախագահ
Հունիսի 24-ին ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագրի (Committee of the Permanent Representatives — UNEP CPR) մշտական ներկայացուցիչների կոմիտեի նիստում Ադրբեջանը առաջին անգամ ընտրվել է CPR բյուրոյի նախագահ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Ադրբեջանի նախագահությունը CPR Բյուրոյում կընդգրկի 2025-2027 թվականների ժամանակահատվածը։
UNEP CPR-ը Միավորված Ազգերի Կազմակերպության շրջակա միջավայրի ասամբլեայի հիմնական մշտական մարմինն է, որի կազմում ընդգրկված է 193 անդամ պետություն: Գերատեսչությունը պատասխանատու է միջազգային հարթությունում շրջակա միջավայրի պաշտպանության հարցերի առաջնահերթությունները սահմանելու համար, կատարում է մի շարք կարևոր գործառույթներ՝ գլոբալ բնապահպանական քաղաքականության և կարգավորման վերաբերյալ Ասամբլեայի որոշումների մշակման գործում:
Բյուրոյում Ադրբեջանի նախագահությունը կներկայացնեն Քենիայում մեր երկրի դեսպան, UNEP-ին առընթեր Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ Սուլթան Հաջիևը։
Նշենք, որ Ադրբեջանը, որը անցյալ տարվա նոյեմբերին հյուրընկալել էր COP29 համաժողովը և միջազգային հեղինակություն է ձեռք բերել շրջակա միջավայրի պաշտպանության և կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի ոլորտում իր գլոբալ նախաձեռնությունների շնորհիվ, ակտիվորեն զարգացնում է համագործակցությունը UNEP-ի հետ։ Ադրբեջանի նախագահ ընտրվելը, ինչպես նաև WED-2026-ը հյուրընկալելը հաստատումը վկայում են այս համագործակցության հեռանկարների մասին։

• Азербайджан впервые избран председателем Бюро CPR
24 июня в рамках заседания Комитета постоянных представителей Программы ООН по окружающей среде (Committee of the Permanent Representatives — UNEP CPR) Азербайджан впервые был избран председателем Бюро CPR.
Как сообщили Caliber.Az в Министерстве иностранных дел, председательство Азербайджана в Бюро CPR охватит период с 2025 по 2027 годы.
UNEP CPR является основным постоянно действующим органом Ассамблеи ООН по окружающей среде, в состав которой входят 193 государства. Ведомство занимается обозначением приоритетов по вопросам защиты окружающей среды в международной плоскости. Бюро CPR выполняет ряд важных функций по разработке решений ассамблеи касательно глобальной экологической политики и нормативов.
Председательство Азербайджана в бюро будет представлять посол нашей страны в Кении и постоянный представитель при UNEP Султан Гаджиев.
Следует отметить, что Азербайджан, принявший в ноябре прошлого года конференцию COP29 и завоевавший международный авторитет благодаря своим глобальным инициативам по охране окружающей среды и борьбе с изменением климата, активно развивает сотрудничество с UNEP. Избрание Азербайджана председателем, а также утверждение нашей страны в качестве принимающей стороны Всемирного дня окружающей среды в 2026 году (WED-2026) свидетельствуют о перспективах этого сотрудничества.