• Էկոնոմիկայի նախարարություն. Բաքուն և Դուշանբեն մշակում են հարյուր միլիոնավոր դոլարների նախագծեր
Ադրբեջանը և Տաջիկստանը անցկացնում են մի շարք նախագծերի տեխնիկատնտեսական գնահատման աշխատանքներ, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 700 միլիոն դոլար, որոնք ստորագրվել են 2024 թվականի մայիսին Բաքվում կայացած ադրբեջանա-տաջիկական բիզնես ֆորումի շրջանակներում։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են Տաջիկստանի տնտեսական զարգացման և առևտրի նախարարությունից։
Դրանց թվում են Ադրբեջանի արդյունաբերական կորպորացիայի և տաջիկ գործընկերների միջև կնքված համաձայնագիրը՝ փոխադարձ առևտրի ծավալների ավելացման, տեքստիլ ձեռնարկությունների ստեղծման, վերամշակված յուղի արտադրության զարգացման, բամբակի աճեցման համար հողերի յուրացման և բամբակի սերմերի վերամշակման վերաբերյալ, «Տաջիկական ալյումինի ընկերություն» (TALCO) և «Azəralluminiy» ԲԲԸ-ի միջև փոխըմբռնման հուշագիրը, «Տաջագրոպրոմէքսպորտ»-ի և Ադրբեջանի արդյունաբերական կորպորացիայի միջև կնքված համաձայնագրերը, ինչպես նաև տեքստիլ արդյունաբերության և բամբակի մշակման ոլորտում նախաձեռնությունները։
«Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք Ադրբեջանի հետ այս նախագծերի իրականացման գործում և ակնկալում ենք դրանց արագացված իրականացումը», - ընդգծել են նախարարությունում։

23 Июня 2025 - 15:35
Азербайджан и Таджикистан проводят технико-экономическую оценку ряда проектов на общую сумму 700 млн долларов США, подписанных в рамках азербайджано-таджикского бизнес-форума, прошедшего в мае 2024 года в Баку.
Об этом сообщили Report в министерстве экономического развития и торговли Таджикистана.
Среди них — соглашение между Азербайджанской промышленной корпорацией и таджикскими партнерами об увеличении объемов взаимной торговли, создании текстильных предприятий, развитии производства рафинированного масла, освоении земель для выращивания хлопка и переработке хлопковых семян; меморандум о взаимопонимании между «Таджикской алюминиевой компанией» (TALCO) и ОАО Azəralluminiy; договоренности между «Таджагропромэкспорт» и Азербайджанской промышленной корпорацией, а также инициативы в сфере текстильной промышленности и хлопководства.
«Мы активно сотрудничаем с Азербайджаном в реализации этих проектов и рассчитываем на их ускоренное воплощение», — подчеркнули в министерстве.