• Բաքուն և Իսլամաբադը քննարկել են ադրբեջանա-պակիստանյան գործընկերության հարցեր
Հունիսի 7-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Պակիստանի փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Մուհամմադ Իսհակ Դարի միջև։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, զրույցի ընթացքում քննարկվել են՝ ադրբեջանա-պակիստանյան գործընկերության հարցեր, ինչպես նաև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության տարբեր ասպեկտներ։
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել՝ ամենաբարձր և բարձր մակարդակներում փոխադարձ այցելությունների աճող դինամիկայի վերաբերյալ։ Քննարկվել են՝ Լաչինում Ադրբեջան-Թուրքիա-Պակիստան գագաթնաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած բանակցություններից բխող հարցեր, Իսլամական համագործակցության կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստի նախապատրաստական աշխատանքները, որը տեղի կունենա հունիսի 21-22-ը Ստամբուլում, և Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովը, որը այս տարվա հուլիսին կկայանա Ադրբեջանում։

09 Июня 2025 - 11:34
7 июня состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и заместителем премьер-министра, министром иностранных дел Пакистана Мухаммадом Исхаком Даром.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в ходе беседы были обсуждены вопросы азербайджано-пакистанского партнерства, а также различные аспекты двустороннего и многостороннего сотрудничества.
Стороны выразили удовлетворение по поводу растущей динамики взаимных визитов на высшем и высоком уровнях. Были обсуждены вопросы, вытекающие из переговоров, состоявшихся в рамках саммита Азербайджан-Турция-Пакистан в Лачине, подготовка к заседанию Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества, которое пройдет 21–22 июня в Стамбуле, и к саммиту Организации экономического сотрудничества, который Азербайджан примет в июле текущего года.