• BP-ն ընդլայնում է գազի արտադրությունը Ադրբեջանում. նոր հորատանցք՝ 2026 թվականին
BP-ն նախատեսում է երկրորդ խորը գազային հորատանցքը շահագործել Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի (ACG) հանքավայրերի բլոկում 2026 թվականի մայիսին։
Այս մասին հայտարարել է ընկերության Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի տարածաշրջանային նախագահ Գարի Ջոնսը Platts-ին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ առաջին հորատանցքից կսկսեն գազ ստանալ մինչև 2025 թվականի վերջը։ Բլոկում գազի ազատ պաշարների նպատակային ծավալը գնահատվում է 4 տրիլիոն խորանարդ մետր։ Ջոնսը նշել է, որ նոր պաշարները կաջակցեն Շահդենիզ հանքավայրից գազի արտահանմանը։
Նա ընդգծել է, որ BP-ն ձգտում է մեծացնել տարածաշրջանի ռեսուրսային բազան և էներգետիկ համագործակցություն հաստատել Կասպյան տարածաշրջանի այլ երկրների հետ։ Առաջնահերթությունների թվում են Շաֆագ-Ասիմանի և խորը գազի նախագծերը Ազերթի-Չիրագ-Գյունեշլի հանքավայրերի բլոկում։

07 Июня 2025 - 12:07
BP планирует ввести в эксплуатацию вторую скважину для добычи газа из глубокозалегающих пластов (deep-gas) на блоке «Азери-Чираг-Гюнешли» (АЧГ) в мае 2026 года.
Об этом сообщил региональный президент компании по Азербайджану, Грузии и Турции Гэри Джонс в интервью Platts.
По его словам, первая скважина начнёт давать газ к концу 2025 года. Целевой объём свободных запасов газа на блоке оценивается в 4 трлн кубометров. Новые запасы, отметил Джонс, поддержат экспорт газа с месторождения «Шахдениз».
Он подчеркнул, что BP стремится нарастить ресурсную базу в регионе и установить энергетическое сотрудничество с другими странами Каспия. Среди приоритетов — проекты «Шафаг-Асиман» и deep-gas на АЧГ.