• Հայաստանի ԱԱԾ. ադրբեջանցիները դեռահասների չեն առևանգել
«Սյունիքի (Զանգեզուրի) մարզի Տեղ (Դըղ-Խմբ.) համայնքի երկու անչափահաս բնակիչների հայնաբերվելուց հետո նրանց հետ ունեցած զրույցներից պարզվել է, որ իրենց ընտանի կենդանիներին փնտրելու ընթացքում նրանք մոլորվել են և մառախուղի պատճառով չեն կարողացել կողմնորոշվել տեղանքում։ Ադրբեջանցիների կողմից նրանց առևանգելու մասին տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը»։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Հայաստանի ԱԱԾ հայտարարության մեջ:
Հիշենք, որ նախօրեին Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարել էր, որ Տեղ գյուղի անչափահաս բնակիչներ Կարեն Ջհանգիրյանը և Անդրեյ Գյագունցը մոլորվելով հայտնվել են Ադրբեջանի տարածքում: Դրանից հետո Հայաստանի քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել «մարդկանց առևանգում» հոդվածով։
«Հայաստանի Սյունիքի մարզի երկու անչափահաս բնակիչների Ադրբեջանի տարածքում հայտնվելու փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել առևանգման հատկանիշներով», - ասել է Հայաստանի քննչական կոմիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը։
Այսպիսով, Հայաստանի հատուկ ծառայությունները հերքեցին Հայաստանի քննչական կոմիտեին, որը շտապեց հայտարարել ադրբեջանցիների կողմից հայ դեռահասների «առևանգման» մասին։

• СНБ Армении: Азербайджанцы не похищали подростков
«После обнаружения двух несовершеннолетних жителей общины Тех (Дыг) Сюникской (Зангезур — ред.) области и проведенных с ними бесед выяснилось, что во время поиска своих домашних животных они заблудились и из-за тумана не смогли сориентироваться на местности. Информация о том, что они были похищены азербайджанцами, не соответствует действительности».
Как передает Armenia.Az, об этом говорится в сообщении Службы национальной безопасности Армении.
Напомним, накануне СНБ Армении заявила, что несовершеннолетние жители села Тех Карен Джангирян и Андрей Гягунц потеряли ориентир неподалеку от села Аравус и случайно оказались на территории Азербайджана. Впоследствии Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по статье «похищение человека».
«По факту появления двух несовершеннолетних жителей Сюникской области Армении на территории Азербайджана возбуждено уголовное дело по признакам похищения человека», — заявила пресс-секретарь председателя Следственного комитета Армении Кима Авдалян.
Таким образом, армянские спецслужбы опровергают Следственный комитет Армении, поспешивший заявить о «похищении» армянских подростков азербайджанцами.