07 Հունիսի 2025 - 12:00
Մեծ Բրիտանիայում Ադրբեջանի դեսպան Էլին Սուլեյմանովը մեծ լսարան ունեցող GB News-ին տված հարցազրույցում պատասխանել Ադրբեջանի դեմ ուղղված անհիմն մեղադրանքներին, որոնք հնչեցնում են Ռուբեն Վարդանյանի օգտին լոբբինգ անող անձինք։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ դեսպանը նշել է, որ Ռուբեն Վարդանյանը մեղադրվում է անջատականություն հրահրելու, ռազմական հանցագործությունների, ահաբեկչության ֆինանսավորման, անօրինական զինված խմբավորումներ ստեղծելու, Ադրբեջանի պաշտոնյաներին ահաբեկելու և այլ հանցագործությունների մեջ։ Միջազգային դատարանը և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի աշխատանքային խումբը մերժել են հայկական կողմի պնդումները Ռուբեն Վարդանյանի գործով։
Դիվանագետը նշել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի գործին կրոնական երանգ տալ ցանկացողների պնդումները անհիմն են, ընդգծել է, որ մեղադրյալին բանտում գրադարանից օգտվելու պայմաններ են ստեղծվել։

07 Июня 2025 - 10:16
В интервью телеканалу GB News, имеющему в Британии многочисленную зрительскую аудиторию посол Элин Сулейманов ответил на необоснованные обвинения в адрес Азербайджана, выдвинутые лицами, лоббирующими Рубена Варданяна.
Как передает АЗЕРТАДЖ, посол сообщил, что Рубен Варданян обвиняется в подстрекательстве к сепаратизму, военных преступлениях, финансировании терроризма, создании незаконных вооруженных формирований, угрозах азербайджанским должностным лицам терроризмом и других преступлениях. Международный суд и Рабочая группа по правам человека Совета ООН по произвольным задержаниям отклонили претензии армянской стороны по делу Рубена Варданяна.
Дипломат отметил, что претензии тех, кто хочет придать делу Рубена Варданяна религиозную окраску, необоснованны, и подчеркнул, что обвиняемому были предоставлены условия для пользования библиотекой в тюрьме.