05 Մարտի 2025 - 12:46
Այս տարվա հունվար-փետրվարին՝ Հատուկ կապի և տեղեկատվական անվտանգության պետական ծառայությունը՝ պետական կառույցների վրա կիբերհարձակումների (IOC) 262 ցուցանիշ է բացահայտել։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով Պետական ծառայության տվյալներին, դա 42%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Ներքին հետաքննության հիման վրա բացահայտվել և արգելափակվել է 92 կիբեր սպառնալիք, իսկ 170-ը բացահայտվել և արգելափակվել է պետական հիմնարկներից ստացված միջադեպերի հետաքննության ընթացքում։
Միայն փետրվարին հայտնաբերվել է 120 կիբերհարձակում, ինչը 38%-ով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ։
Հաշվետու ժամանակահատվածում AzStateNet ցանցի միջոցով արգելափակվել է 95,895 մլն վնասակար հղում, վերջնական օգտատերերի մոտ տեղադրված կենտրոնական հակավիրուսային համակարգի միջոցով՝ 1 մլն 99 հազար 700, իսկ Sandbox պաշտպանության համակարգի միջոցով՝ 26,917 վնասակար էլեկտրոնային փաստաթուղթ։

• Госслужба о кибератаках на госучреждения Азербайджана
В январе-феврале текущего года Государственная служба специальной связи и информационной безопасности выявила 262 индикатора кибератак (IOC) на государственные учреждения.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на данные Госслужбы, это на 42% больше, чем за аналогичный период предыдущего года.
92 киберугроз выявлены и заблокированы на основе внутренних расследований, а 170 — при расследовании инцидентов, поступивших от государственных учреждений.
Только в феврале выявлено 120 кибератак, что на 38% больше, чем годом ранее.
За отчетный период через сеть AzStateNet заблокировано 95,895 млн вредоносных ссылок, через центральную антивирусную систему, установленную у конечных пользователей, — 1 млн 99 тыс. 700, а через систему защиты Sandbox — 26 917 вредоносных электронных документа.