• ԵԱԿ. Ադրբեջանը Հայաստանից կառուցողական մոտեցում է ակնկալում խաղաղ գործընթացում
«Ենի Ազերբայջան» կուսակցության (ԵԱԿ) փոխնախագահ, կուսակցության կենտրոնական գրասենյակի ղեկավար Թահիր Բուդագովը մասնակցել է՝ Ասիական քաղաքական կուսակցությունների միջազգային համաժողովի (ICAP) 12-րդ Գլխավոր ասամբլեայի բացման արարողությանը՝ «Խաղաղության և հաշտության որոնում» թեմայով։
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը, միջոցառումը Պնոմպենում կազմակերպել է Կամբոջայի ժողովրդական կուսակցությունը։
Ելույթի սկզբում Թ.Բուդագովը ընթերցել է՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ուղերձը միջոցառման մասնակիցներին։
Նրա խոսքով, ժամանակակից աշխարհում տեղի են ունենում շատ բարդ գործընթացներ և արագ փոփոխություններ. «Քաղաքական կատակլիզմները, որոնք ուղեկցվում են ճգնաժամերով և առճակատումներով, ազդում են բազմաթիվ երկրների վրա։ Նման բարդ իրավիճակում, երբ մենք ընդհարվում ենք նոր մարտահրավերների, խաղաղության և հաշտեցման որոնումը դարձել է բացարձակ անհրաժեշտություն։ Այսօր Ադրբեջանում տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ ապրում են խաղաղության, հանգստության և բարեկամության պայմաններում»։
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից ստեղծված իրողությունների հիման վրա Հարավային Կովկասում խաղաղության օրակարգ է սահմանվել. «Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, ներառյալ սահմանների սահմանազատումը և սահմանագծումը, հաղորդակցությունների վերականգնումը միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում են՝ որպես այս օրակարգի կարևոր մաս: Ադրբեջանը խաղաղ գործընթացի շրջանակներում քաղաքական կամք է դրսևորել, հանդես է եկել իրավական նորմերի վրա հիմնված՝ հինգ հիմնարար սկզբունքների հիման վրա համապատասխան առաջարկներով, և Հայաստանից ակնկալում է նույն կառուցողական մոտեցումը»։

22 Ноября 2024 - 17:23
Заместитель председателя партии «Ени Азербайджан» (ПЕА), руководитель Центрального аппарата партии Тахир Будагов принял участие в церемонии открытия 12-й Генеральной Ассамблеи Международной конференции азиатских политических партий (МКАПП) на тему «Поиск мира и примирения».
Как сообщает Armenia.Az, мероприятие организовано Народной партией Камбоджи в Пномпене.
В начале выступления Т.Будагов зачитал обращение президента Азербайджана Ильхама Алиева к участникам мероприятия.
По его словам, в современном мире происходят очень сложные процессы и стремительные изменения: «Политические катаклизмы, сопровождающиеся кризисами и конфронтацией, охватывают многие страны. В такой сложной ситуации, когда мы сталкиваемся с новыми вызовами, поиск мира и примирения стал абсолютной необходимостью. На сегодняшний день в Азербайджане представители различных народов живут в условиях мира, спокойствия и дружбы».
Он подчеркнул, что на основе реалий, созданных Азербайджаном, на Южном Кавказе определена мирная повестка: «Подписание мирного договора между Азербайджаном и Арменией, в том числе делимитация и демаркация границ, восстановление коммуникаций находятся в центре внимания международного сообщества как важная составная часть этой повестки. Азербайджан в рамках мирного процесса продемонстрировал политическую волю, выдвинул соответствующие предложения на основе пяти базовых принципов, основанных на нормах права, и ожидает такого же конструктивного подхода от Армении».