• Էներգետիկայի փոխնախարարը՝ Ադրբեջանում «կանաչ» նախագծերի նկատմամբ ներդրողների աճող հետաքրքրության մասին
21 Նոյեմբերի 2024 - 14:53
Ադրբեջանի կառավարությունը մտադիր է շարունակել աջակցել օտարերկրյա ներդրողներին վերականգնվող էներգետիկայի նախագծերի իրականացման գործում։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է էներգետիկայի փոխնախարար Օրխան Զեյնալովը COP29-ի շրջանակներում Գոբուստան արևային էլեկտրակայանի կառուցման համար վերականգնվող էներգիայի առաջին աճուրդի հաղթողի հայտարարման արարողության ժամանակ:
«Այս աճուրդը նշանակալի ձեռքբերում է դարձել Ադրբեջանում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի համար։ Այն արտացոլում է մեր երկրում «կանաչ» նախագծերի նկատմամբ ներդրողների աճող հետաքրքրությունն ու վստահությունը: Այն փաստը, որ աճուրդի արդյունքները հայտարարվել են COP29-ի ընթացքում, հաստատում է Ադրբեջանի հավատարմությունը միջազգային համագործակցությանը և կայուն զարգացման նպատակներին»,- նշել է Զեյնալովը։

21 Ноября 2024 - 11:53
Азербайджанское правительство намерено и дальше оказывать поддержку иностранным инвесторам в реализации проектов возобновляемой энергетики.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил заместитель министра энергетики Орхан Зейналов на мероприятии, посвященном объявлению победителя первого аукциона по возобновляемой энергетике для строительства солнечной электростанции «Гобустан» в рамках COP29.
«Данный аукцион стал значимым достижением для сектора возобновляемой энергетики в Азербайджане. Он отражает растущий интерес и доверие инвесторов к «зеленым» проектам в нашей стране. Тот факт, что результаты аукциона были объявлены в ходе COP29, подтверждает приверженность Азербайджана международному сотрудничеству и целям устойчивого развития», — отметил Зейналов.
Заместитель министра подчеркнул, что Азербайджан продолжит обеспечивать прозрачные и стабильные условия для привлечения инвестиций в возобновляемую энергетику, поддерживая проекты, которые способствуют экологически устойчивому развитию.