09 Նոյեմբերի 2024 - 14:01
Պետական ներդրումները 2025-2028 թվականներին Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի նախագծերի համար նախատեսված են 8,6 մլրդ ԱՄՆ դոլարի մակարդակում։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին ասված է Տնտեսական բարեփոխումների և հաղորդակցությունների վերլուծության կենտրոնի (ՏԲՀՎԿ) «Բարեփոխումների ակնարկ»-ում։
Կենտրոնի տվյալներով՝ 2024 թվականին Մեծ վերադարձի առաջին պետական ծրագրի շրջանակներում նման նախագծերում ներդրումները նախատեսված են 2,8 մլրդ դոլարի չափով։
2020–2023 թվականներին Ադրբեջանի պետբյուջեից 7,1 միլիարդ դոլար է հատկացվել ազատագրված տարածքների վերականգնման համար։

• ЦАЭРК о госинвестициях в Карабах
Государственные инвестиции в 2025–2028 годах на проекты в Карабахе и Восточном Зангезуре предусмотрены на уровне 8,6 млрд долларов США.
Как сообщает Armenia.Az, об этом говорится в «Обзоре реформ» Центра анализа экономических реформ и коммуникаций (ЦАЭРК).
По данным центра, в 2024 году инвестиции на такие проекты в рамках I Госпрограммы Великого возвращения предусмотрены на уровне 2,8 млрд долларов.
В 2020–2023 годах из госбюджета Азербайджана на восстановление освобожденных территорий было направлено 7,1 млрд долларов.