• Իրանցի պատգամավորն առաջարկել է Արդաբիլի երկաթուղին միացնել Ադրբեջանին
Արդաբիլ, Նիր, Նամին և Սերեյն քաղաքներից Իրանի խորհրդարանի պատգամավոր Ալի Նիկզադն ասել է, որ նպատակահարմար է կառավարության աջակցությամբ հող նախապատրաստել Արդաբիլի երկաթուղային գիծը Փարսաբադին և Ադրբեջանին միացնելու համար։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով «Ազատ Իրան» թելեգրամյան ալիքին։
Նրա խոսքով, Աստարայի երկաթուղային գիծը Ադրբեջանի հետ կապելն անհնար է, քանի որ տարածաշրջանը իրենից ներկայացնում է ճահճոտ տարածք։ Սակայն, կարելի է օգտվել Արդաբիլ-Փարսաբադ երկաթուղուց և հաղորդակցություն հաստատել Ադրբեջանի հետ։ Սա կարող է նպաստել Հյուսիս-Հարավ միջանցքի վերածննդին։
Ալի Նիկզադը նաև նշել է, որ բանակցություններ են վարվել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ Արդաբիլի երկաթուղային գծի շինարարությունն ավարտին հասցնելու համար։

05 Ноября 2024 - 09:58
Али Никзад, депутат иранского парламента от городов Ардебиль, Нир, Намин и Серейн, заявил, что целесообразно при поддержке правительства подготовить почву для соединения Ардебильской железнодорожной линии с Парсабадом и Азербайджаном.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на Telegram-канал «Свободный Иран».
По его словам, соединить Астаринскую железнодорожную линию с Азербайджаном невозможно, поскольку регион представляет собой болотистую местность. Однако можно использовать железную дорогу Ардебиль - Парсабад и наладить сообщение с Азербайджаном. Это может способствовать возрождению коридора «Север-Юг».
Али Никзад также отметил, что с президентом Ирана Масудом Пезешкианом проведены переговоры по завершению строительства Ардебильской железнодорожной линии.