• Չորս տարի է անցել Գյանջայի վրա հայերի կողմից հերթական հրթիռակոծությունից
Չորս տարի է անցել այն օրվանից, երբ Ադրբեջանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքը՝ Գյանջան, Հայրենական պատերազմի ժամանակ հերթական անգամ հրթիռակոծության ենթարկվեց Հայաստանի զինված ուժերի կողմից։
2020 թվականի հոկտեմբերի 11-ին, ժամը 02.00-ի սահմաններում, Գյանջան հարձակման ենթարկվեց բալիստիկ հրթիռներով, հիշեցնում է Armenia.Az-ը։
Չնայած հոկտեմբերի 10-ին մարդասիրական հրադադարի հաստատմանը, հայկական բանակը շարունակեց ինտենսիվ գնդակոծել Ադրբեջանի բնակավայրերը։ Հայաստանը հերթական անգամ թիրախավորեց հնագույն Գյանջա քաղաքի խաղաղ բնակիչներին։ Բազմաբնակարան շենքերի հրթիռակոծության արդյունքում զոհվեց 9 մարդ, այդ թվում՝ 4 կին, 35 մարդ վիրավորվեց։ Վիրավորներից մեկն ավելի ուշ մահացավ հիվանդանոցում։
Բացի այդ, վնասվեցին 10-ից ավելի բազմաբնակարան շենքեր և տարբեր նշանակության 100-ից ավելի օբյեկտներ։ Գյանջայի հրթիռակոծության կապակցությամբ Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազության կողմից քրեական գործ է հարուցվել՝ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։ Գյանջայի վրա հրթիռակոծության պահը ֆիքսել է ԱԻՆ տեսախցիկը:
Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի ժամանակ Հայաստանի զինված ուժերը Գյանջան գնդակոծել են ընդհանուր առմամբ 5 անգամ (հոկտեմբերի 4, 5, 8, 11, 17)։ Արդյունքում զոհվել է 26, վիրավորվել՝ 175 հոգի, լուրջ վնասներ են հասցվել քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին ու տրանսպորտային միջոցներին։
Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմում Հայաստանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով զոհվել է 93 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 12 երեխա և 27 կին, վիրավորվել է 454 խաղաղ բնակիչ, ընդհանուր առմամբ՝ վնասվել է 12292 բնակելի և ոչ բնակելի շինություն, 288 տրանսպորտային միջոց, 1018 ֆերմերային տնտեսություն։

• Минуло четыре года со дня еще одного ракетного обстрела Гянджи
Минуло четыре года с тех пор, как Гянджа, второй по величине город Азербайджана, в ходе Отечественной войны в очередной, уже четвертый раз подвергся ракетному обстрелу со стороны Вооруженных сил Армении.
Armenia.Az напоминает, что 11 октября 2020 года около 02.00 Гянджа подверглась ракетной атаке.
Несмотря на введение с 10 октября режима гуманитарного прекращения огня, армянская армия продолжала интенсивный обстрел населенных пунктов Азербайджана. Армения в очередной раз нацелилась на мирных жителей древнего города Гянджи. В результате ракетного обстрела противником многоквартирных жилых домов погибли девять человек, в том числе четыре женщины, еще 35 получили ранения. Позже один из раненых скончался в больнице.
Кроме того, были повреждены более 10 многоквартирных домов и более 100 объектов различного назначения. В связи с обстрелом Гянджи в Генеральной прокуратуре Азербайджана возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса. АР Момент ракетного обстрела Гянджи зафиксировала камера наблюдения Министерства по чрезвычайным ситуациям.
Отметим, что за время Второй Карабахской войны Вооруженные силы Армении обстреливали Гянджу в общей сложности 5 раз (4, 5, 8, 11, 17 октября). В результате 26 человек погибли, 175 получили ранения, нанесен серьезный ущерб объектам гражданской инфраструктуры, транспортным средствам.
Напомним, что во Второй Карабахской войне в результате военной агрессии Армении погибли 93 мирных жителя, включая 12 детей и 27 женщин, 454 гражданских лица получили ранения, в общей сложности было повреждено 12 292 жилых и нежилых помещения, 288 транспортных средств, нанесен ущерб 1 018 фермерским хозяйствам.