• Ադրբեջանում մեկնարկում է Ֆորմուլա 1-ի Գրան պրին
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, մրցումային առաջին օրը Ֆորմուլա 1-ի դասում երկու ազատ մրցավազք է անցկացվելու, ինչպես նաև Ֆորմուլա 2-ի թեստային և որակավորման մրցումներ։
Բաքվի 6003 կմ ընդհանուր երկարությամբ ուղին բաղկացած է 20 շրջադարձից և 51 պտույտից, իսկ վարորդները պետք է անցնեն ընդհանուր առմամբ 306,049 կմ: Բաքվի ուղին եզակի է նրանով, որ մեկնարկային ուղիղը ամենաերկարն է առաջնության օրացույցում (2,1 կմ), որի ավարտին մրցարշավորդները զարգացնում են մինչև 340 կմ/ժ արագություն։ Երթուղու մեկ այլ առանձնահատկությունն այն է, որ այն ունի 8 90 աստիճան շրջադարձ:
Բաքվում ընթացող մրցավազքի մեկնարկին ընդհանուր աղյուսակում առաջատարը Red Bull-ի հոլանդացի մրցարշավորդ Մաքս Վերստապենն է (303 միավոր), երկրորդը բրիտանացի Լանդո Նորիսն է McLaren-ից (241 միավոր), մոնեգասկ Շառլ Լեկլերը՝ Ferrari-ից: (217 միավոր), որին հաջորդում է McLaren-ը ներկայացնող ավստրալացի Օսկար Պիաստրին (197), լավագույն հնգյակը եզրափակում է իսպանացի Կառլոս Սաինցը (Ferrari), նա ունի 184 միավոր։

13 Сентября 2024 - 08:37
Как сообщает Armenia.Az, в первый день соревнований состоятся два свободных заезда в классе Формула 1, а также тестовый и квалификационный заезды Формулы 2.
Бакинский трек общей протяженностью 6,003 км состоит из 20 поворотов и 51 круга, пилотам предстоит преодолеть в общей сложности 306,049 км. Трасса в Баку уникальна тем, что стартовая прямая является самой длинной в календаре чемпионата (2,1 км), к ее концу гонщики разгоняются до 340 км/ч. Другая особенность трассы - сразу 8 поворотов под 90 градусов.
К началу гонки в Баку в общем зачете лидирует нидерландский пилот Red Bull Макс Ферстаппен (303 очка), британец Ландо Норрис из McLaren идет вторым (241 очко), монегаск Шарль Леклер из Ferrari – третьим (217 очков), за ним следует представляющий McLaren австралиец Оскар Пиастри (197), пятерку сильнейших замыкает испанец Карлос Сайнс (Ferrari), у него в активе 184 очка.
В Кубке конструкторов лидирует Red Bull, набрав 446 очков, вторую строчку занимает McLaren (438 очков), третью - Ferrari (407 очков).