12 Սեպտեմբերի 2024 - 17:40
Ադրբեջանի տնտեսությունում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը 2024 թվականի առաջին կիսամյակում կազմել է 3 մլրդ ԱՄՆ դոլար։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի վիճակագրության բաժնի ղեկավար Սամիր Նասիրովը։
«Հաշվետու ժամանակաշրջանում Ադրբեջանի տնտեսությունում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը կազմել է 3 մլրդ դոլար, իսկ օտարերկրյա երկրների տնտեսության մեջ Ադրբեջանի ներդրումների ծավալը կազմել է 998,2 մլն դոլար»,- հինգշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցում ասել է Նասիրովը:
Ինչպես նշել է Նասիրովը, օտարերկրյա ներդրումների կառուցվածքում առաջին հնգյակը ձևավորում են հետևյալ երկրները. Մեծ Բրիտանիա՝ 913,3 մլն ԱՄՆ դոլար, Թուրքիա՝ 622,5 մլն ԱՄՆ դոլար, Կիպրոս՝ 372,8 մլն ԱՄՆ դոլար, ԱՄԷ՝ 236,5 մլն ԱՄՆ դոլար, Իրան՝ 184 մլն ԱՄՆ դոլար։ Ընդ որում, Ադրբեջանն իր հերթին ամենաշատ ներդրումներն է կատարել ԱՄԷ-ի (397 մլն ԱՄՆ դոլար), Թուրքիայի (108,2 մլն ԱՄՆ դոլար), Ուզբեկստանի (67,4 մլն ԱՄՆ դոլար), Վրաստանի (65 մլն ԱՄՆ դոլար), Մեծ Բրիտանիայի (51 մլն ԱՄՆ դոլար) տնտեսություններում:

12 Сентября 2024 - 16:40
Объем прямых иностранных инвестиций в экономику Азербайджана в первом полугодии 2024 года составил 3 млрд долларов США.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил глава департамента статистики Центрального банка Азербайджана Самир Насиров.
«За отчетный период объем прямых иностранных инвестиций в экономику Азербайджана составил 3 млрд долларов США, объем инвестиций Азербайджана в экономику зарубежных стран – 998,2 млн долларов США», - сказал Насиров в четверг на брифинге.Согласно отчету ЦБА по платежному балансу за январь-июнь 2024 года, в статье прямых иностранных инвестиций сформировался дефицит в размере 795,5 млн долларов США.
Как отметил Насиров, в структуре иностранных инвестиций в пятерку стран входят: Великобритания – 913,3 млн долларов США, Турция – 622,5 млн долларов США, Кипр – 372,8 млн долларов США, ОАЭ – 236,5 млн долларов США, Иран – 184 млн долларов США.При этом Азербайджан, в свою очередь, больше всего вложил в экономики: ОАЭ – 397 млн долларов США, Турция – 108,2 млн долларов США, Узбекистан – 67,4 млн долларов США, Грузия – 65 млн долларов США, Великобритания – 51 млн долларов США.
Согласно отчету, удельный вес нефтегазового сектора в структуре прямых иностранных инвестиций в экономику страны составил 80,4%.